Z takiej możliwości mogą skorzystać publiczne i niepubliczne przedszkola oraz oddziały przedszkolne w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej lub liceum ogólnokształcącego, a także szkoły polskie oraz szkoły i zespoły szkół w Polsce oraz przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych RP działające w ramach Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, a także publiczne i niepubliczne biblioteki pedagogiczne. Z programu wyłączone są branżowe szkoły II stopnia, szkoły dla dorosłych i szkoły policealne prowadzące kształcenie w formie stacjonarnej lub zaocznej.
– Zainteresowanie naszym programem jest bardzo duże, znacznie większe niż w zeszłym roku – mówi rzecznik Ministerstwa Edukacji i Nauki Adrianna Całus-Polak.
Wsparcie finansowe dla przedszkoli może być udzielone na zakup książek będących nowościami wydawniczymi dla dzieci w wieku 3-6 lat i realizację działań promujących czytelnictwo.
Z kolei biblioteki szkolne mogą wnioskować o dotacje na: zakup książek będących nowościami wydawniczymi i niebędących podręcznikami, nowych elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych, sprzętu komputerowego do wykorzystania przez nauczyciela bibliotekarza, oprogramowania dla bibliotek, czytników e-booków, elementów wyposażenia wnętrza biblioteki, w szczególności regałów, półek, biurek, szaf, foteli i elementów oświetlenia, a także na realizację działań promujących czytelnictwo.
Na realizację Priorytetu 3 NPRCz 2.0. na 2022 rok w budżecie państwa jest zarezerwowana kwota 29 550 mln zł.