Dla dzieci zesłańców

Szkoła polonijna w Warszawie potrzebuje nowej siedziby, a uczniowie wsparcia finansowego na kształcenie.

Aktualizacja: 10.04.2019 21:07 Publikacja: 10.04.2019 18:44

Szkoły Fundacji „Dla Polonii" wynajmują pomieszczenia przy ul. Bobrowieckiej

Szkoły Fundacji „Dla Polonii" wynajmują pomieszczenia przy ul. Bobrowieckiej

Foto: witajciewdomu.pl

Szkoła Podstawowa oraz Liceum Polonijne Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie opiekują się m.in. uczniami, którzy pochodzą z rodzin polskich zesłańców. W wielu przypadkach jako pierwsi przyjeżdżają do Polski, a następnie ściągają do kraju swoich rodziców lub bliskich.

To osoby pochodzące z krajów byłego ZSRR m.in. Kazachstanu, Uzbekistanu, Rosji, Mołdawii, Gruzji, Armenii, Białorusi i Ukrainy. Aż 130 uczniów mieszka w internacie obok szkoły. Nie płacą za naukę, ponoszą jednak koszt mieszkania.

W reaktywowanej w poprzednim roku szkole podstawowej uczy się 40 uczniów, a w liceum 160. Placówka nie może przyjąć większej liczby uczniów z powodu ograniczonego miejsca. Szkoły Fundacji „Dla Polonii" wynajmują bowiem pomieszczenia przy ul. Bobrowieckiej 9 na warszawskim Mokotowie od uczelni wyższej.

– Wystąpimy do urzędu miasta z prośbą o przekazanie nam budynku na cele oświatowe. Myślimy o obiekcie znajdującym się przy ul. Kruczej lub przy Zakroczymskiej. Nowa siedziba pozwoliłaby na rozwój placówki oraz przyjęcie większej liczny uczniów – mówi „Rz" dyrektor szkoły Ewa Petrykiewicz.

Duża część dzieci i młodzieży, która przyjeżdża na naukę do Warszawy, ma problemy ze znajomością języka polskiego. Dlatego mają po dziesięć godzin tego przedmiotu tygodniowo. Języka przodków uczą się też na zajęciach wyrównawczych i dodatkowych. Poznają też polską historię, tradycję, a nawet kuchnię.

Po ukończeniu szkoły wielu podejmuje studia.

– Stanowią oni swego rodzaju forpocztę. Dzięki ich pomocy kilkadziesiąt osób, głównie ich rodzice, już wrócili do Polski – dodaje Ewa Petrykiewicz.

Szkoła poszukuje instytucji, które objęłyby indywidualną opieką nad uczniami. W tej chwili państwo nie przekazuje bowiem specjalnych stypendiów dla dzieci przyszłych repatriantów, którzy chodzą do szkoły średniej. Na takie wsparcie mogą liczyć dopiero studenci uczelni wyższych.

– Kilkunastu uczniów otrzymuje stypendia premiera, z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, od Centrum Myśli Jana Pawła II – dodaje dyrektorka. – Ale większość i tak musi utrzymać się sama – mówi.

W czwartek o godz. 15.30 szkoły Fundacji „Dla Polonii" organizują Dzień Polski. W programie m.in. muzyka Stanisława Moniuszki, tańce folkowe, recital muzyczny, festiwal smaków.

Więcej informacji o szkołach fundacji na stronie witajciewdomu.pl

Edukacja
Nauczyciele dostaną podwyżki przed wyborami. Czy to celowe działanie MEN?
Materiał Promocyjny
5 różnic między studiami dwustopniowymi a jednolitymi, o których warto wiedzieć
Edukacja
Minister edukacji Estonii: musimy uczyć odróżniania prawdy od dezinformacji
Edukacja
Quo vadis, Edukacjo?
Edukacja
Podcast „Szkoła na nowo”: Skibidi, sigma - czyli w jaki sposób młodzi tworzą swój język?