Aktualizacja: 30.06.2019 11:00 Publikacja: 30.06.2019 10:15
Polska reprezentacja na olimpiadzie geograficznej w Rosji
Foto: materiały prasowe
Zawody odbyły się od 24 do 28 czerwca w Kaliningradzie oraz na Mierzei Kurońskiej w Obwodzie Kaliningradzkim. Do finału VI Bałtyckiej Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej zakwalifikowało się kilkudziesięciu uczniów reprezentujących kilkanaście państw europejskich, w tym przede wszystkim położonych nad Morzem Bałtyckim.
Z informacji przekazanej przez Wiesława Kosakowskiego, dyrektora III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni wynika, że w pierwszym dniu zawodów olimpijskich młodzi geografowie zmierzyli się z testami pisemnymi, które obejmowały pięć bloków tematycznych. Odpowiadali na pytania dotyczące m.in. zanieczyszczenie powietrza, eksploatacja złóż, funkcjonowanie i rozwój megalopolis.
Już nie wystarczy 50 proc. obecności na zajęciach, by być klasyfikowanym. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowuje nowe przepisy dotyczące frekwencji w szkole. „Rzeczpospolita” dowiaduje się z kręgów bliskich resortu Barbary Nowackiej, że zmiana może być rewolucyjna.
W redakcji "Rzeczpospolitej" rozumiemy, że edukacja jest ważna. Bo to od niej zależy przyszłość i dobrobyt naszego kraju. Dlatego rozpoczynamy debatę o tym, w jaki sposób i w jakim kierunku powinny iść zmiany w szkole.
Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka odwołała Marcina Smolika ze stanowiska dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Resort poinformował o tym w swoich mediach społecznościowych.
Szkołę w Chmurze często kończą uczniowie, którzy w tradycyjnym systemie nie mieliby żadnych szans. Egzaminy może zdali słabo, ale przynajmniej ukończyli szkołę.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Dzięki wdrożeniu zapisów unijnej dyrektywy work-life balance polscy ojcowie zyskali indywidualne prawo do urlopów. I cieszą się one rosnącą popularnością wśród mężczyzn, a korzyści odczuwa także biznes i społeczeństwo jako całość.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W życie wszedł właśnie układ o partnerstwie strategicznym Rosji i Korei Północnej.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Tucker Carlson przyjechał do Moskwy i przeprowadził wywiad z Siergiejem Ławrowem.
Oligarchowie w Rosji optują za jak najszybszym zakończeniem wojny. Propagandyści opowiadają się za użyciem broni atomowej. Putin tymczasem już przygotowuje urzędników do „zwycięstwa”.
Rosyjski resort finansów w środę rozpoczął rekordowe zaciąganie pożyczek na rynku krajowym. W jeden dzień sprzedał obligacje o wartości biliona rubli. Większość kupiły banki. W piątek Kreml rusza ze skupem walut i złota z rynku.
Po mrozach i suszy rosyjskie rolnictwo staje przed nowym wyzwaniem – rekordową utratą plonów ozimych. Już przepadło 38 procent zasiewów. W dobrej kondycji jest najmniej ozimin od 23 lat.
Piloci Bundeswehry wykonywali lot patrolowy nad Morzem Bałtyckim, gdy w ich stronę wystrzelono racę z pokładu rosyjskiego statku.
W kręgu doradców prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa pojawiają się trzy potencjalne propozycje zakończenia wojny na Ukrainie. Żaden z przedstawionych pomysłów nie wydaje się jednak zgodny z oczekiwaniami władz w Kijowie.
Jan Lipavský, szef MSZ Czech powiedział, że w Europie doszło w tym roku do „500 podejrzanych incydentów”, z których nawet 100 może być efektem rosyjskich działań hybrydowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas