- Od dłuższego czasu pracujemy nad tym, jak zorganizować nowy rok szkolny 2020/2021. Oczywiście chcemy, aby dzieci mogły bezpiecznie wrócić do szkół - powiedział minister. - Chcemy, aby podstawowym modelem pracy w nowym roku szkolnym był ten tradycyjny, w którym dzieci spotykają się z nauczycielami, kiedy zajęcia odbywają się w szkołach. Stąd planujemy, że 1 września rok szkolny rozpoczyna się tradycyjnie w szkołach - stwierdził.
Szef MEN poinformował, że we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz Ministerstwem Zdrowia przygotowane zostały wytyczne mówiące w jaki sposób zorganizowane powinny być prace w placówkach oświatowych - tak, aby uczniowie i członkowie personelu mogli czuć się bezpiecznie.
Brak obowiązku zasłaniania twarzy na zajęciach
Wytyczne mówią m.in. o organizacji lekcji oraz wydawaniu posiłków. Dotyczą też sytuacji, w której któryś z uczniów lub pracowników miałby problemy zdrowotne. - Te kilka stron wytycznych nie jest jakąś rewolucją. To są zasady, które częściowo przynajmniej obowiązywały jeszcze przed wakacjami, teraz zostały zmodyfikowane m.in. na podstawie doświadczeń, nie tylko polskich, które mieliśmy przy przywróceniu zajęć do przedszkoli - zaznaczył Dariusz Piontkowski.
Wytyczne mają zostać udostępnione na stronach internetowych MEN oraz wysłane do szkół. Jak mówił szef resortu edukacji, dyrektorzy będą musieli "te ogólne wytyczne" dopasować do placówek, którymi kierują.
W wytycznych brak wymogu noszenia maseczek na zajęciach. - Nie zakładamy, aby był obowiązek zasłaniania ust i nosa. Oczywiście nie będziemy zakazywali. Tam, gdzie będzie większa grupa powinno to obowiązywać, natomiast podczas standardowych zajęć nie przewidujemy takiego obowiązku - mówił minister. Nadal będą obowiązywały zasady higieny osobistej, w tym mycia rąk przy wejściu do szkoły.