Minister Czarnek powiedział, że od długiego czasu w ministerstwie ds. edukacji (wcześniej MEN, dziś MEiN) we współpracy z innymi resortami trwają prace "zmierzające do tego, żeby edukacja była jak najbardziej efektywna dla wszystkich dzieci, zarówno tych, które cieszą się pełną sprawnością, jak i tych, które mają rozmaite dolegliwości i orzeczenia o niepełnosprawności". - Edukacja dla wszystkich na najwyższym poziomie, myślę, że z tą tezą wszyscy się zgadzamy dodał.
- Przy okazji tej pracy pojawiło się wiele fałszywych informacji, które chcemy dzisiaj absolutnie zdementować - oświadczył.
Mianem "fake newsa" Przemysław Czarnek określił doniesienia, że trwają prace nad likwidowaniem poradni psychologiczno-pedagogicznych i na zlikwidowaniu statusu nauczyciela pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych. - Jasno i otwarcie mówię: nie, to nieprawda, nie ma planów likwidacji poradni psychologiczno-pedagogicznych, nie ma planów likwidacji statusu nauczyciela pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych - oświadczył.
Minister dodał, że na poradniach spoczywa ciężar wspierania dzieci z niepełnosprawnościami. - I ta funkcja będzie utrzymana - zadeklarował.
- Drugi fake news, który pojawił się w ostatnich tygodniach to rzekoma informacja o planowaniu likwidacji szkół specjalnych. Nie, nie ma takich planów - oświadczył Przemysław Czarnek dodając, że takich placówek jest w Polsce ponad 2 tys. i że są plany wzmocnienia szkół specjalnych.