Trzyletnie gimnazjum jest szkołą powszechną i każdy trzynastolatek musi do niego pójść. Przy naborze obowiązuje rejonizacja, a to oznacza, że w najbliższym miejsca zamieszkania dziecka gimnazjum musi się znaleźć dla niego miejsce.
Kandydatowi wystarczy, że się do takiej szkoły zapisze (ma na to czas do końca kwietnia) i zaniesie do szkoły wydrukowane ze strony internetowej gimnazjum podanie podpisane przez rodziców – trzeba wypisać na nim m.in. oceny z pierwszego półrocza.
Zaraz po zakończeniu zajęć szkolnych (21 czerwca) należy obowiązkowo donieść do szkoły świadectwo ukończenia szkoły, zaświadczenie o wyniku sprawdzianu końcowego, zdjęcia legitymacyjne i kartę zdrowia. O ile nauka w gimnazjum jest obowiązkowa, o tyle jednak nie ma obowiązku posyłania dzieci do gimnazjum rejonowego. Rodzice mogą starać się o przyjęcie do szkoły w innym miejscu lub do szkoły niepublicznej. Te ostatnie same ustalają zasady rekrutacji. Niektóre przyjmują kandydatów w oparciu o oceny ze świadectwa i wynik sprawdzianu na koniec podstawówki, inne dodatkowo organizują rozmowy kwalifikacyjne lub egzaminy. Zwykle już wczesną wiosną trzeba złożyć w nich podania. Dlatego warto już teraz do nich pójść i sprawdzić zasady rekrutacji.
W przypadku, gdy dziecko stara się o przyjęcie do szkoły spoza rejonu, musi być przygotowane na to, iż zostanie przyjęte dopiero wtedy, gdy będą wolne miejsca. Jedynymi osobami przyjmowanymi w pierwszej kolejności, bez żadnych warunków są laureaci konkursów przedmiotowych organizowanych przez kuratorium.
Szkoły, ustalając listę rankingową pozostałych kandydatów, biorą pod uwagę osiągnięcia dzieci, np. oceny ze świadectwa z wybranych przedmiotów (niektóre też ocenę z zachowania), wyniki sprawdzianu na koniec podstawówki lub sam udział w konkursach przedmiotowych.