– To pionierskie przedsięwzięcie w Katowicach. Tego jeszcze nie było, żeby nasi uczniowie wyjeżdżali na miesięczne szkolenia na rzeszowską politechnikę – chwali się kierownik wydziału szkół z Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach Halina Kasznia.
To właśnie w ramach ZDZ powstanie we wrześniu pierwsza klasa o profilu technik awioniki. – Będą mogli się do niej dostać absolwenci gimnazjum, którzy świetnie znają fizykę i matematykę i interesują się lotnictwem. Będziemy ich wiedzę sprawdzać podczas rozmów wstępnych – dodaje Kasznia.Technicy awionicy zajmują się obsługą naziemną samolotów. Absolwenci szkoły będą naprawiać elektroniczne systemy nawigacyjne i przyrządy pokładowe maszyn latających. Uczniowie tego technikum będą poznawali w trakcie nauki podstawy elektroniki i elektrotechniki, techniki cyfrowej, obsługi urządzeń lotniczych, aerodynamikę i mechanikę lotu, konstrukcję statków powietrznych, budowę i eksploatację urządzeń awioniki.
Po ukończeniu tego czteroletniego technikum absolwenci będą mogli pracować w lotniczych zakładach produkcyjnych, projektowych i naprawczych. Mają m.in. umieć korzystać z oprogramowania komputerowego stosowanego w lotnictwie, czytać i wykonywać szkice instalacji elektronicznych występujących w sprzęcie lotniczym, konstruować układy elektroniczne. Uzyskają licencję obsługi technicznej statków powietrznych, np. śmigłowców i samolotów. Licencja ta będzie uznawana na terenie wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.
– Stworzyliśmy tę klasę, ponieważ jest bardzo duże zainteresowanie tym zawodem. Zauważyliśmy to podczas Targów Edukacyjnych, które odbyły się w Katowicach. Zainteresowanie akurat tym zawodem bierze się z tego, że powstaje coraz więcej lotnisk w kraju. Sami nawiązaliśmy już współpracę z Aeroklubem Śląskim i Międzynarodowym Portem Lotniczym w Pyrzowicach – mówi Kasznia. Port ten obsługuje 3,6 mln pasażerów rocznie. Z lotniska regularnymi połączeniami można dolecieć do 33 europejskich miast. Urząd Lotnictwa Cywilnego podał, że w ciągu najbliższych pięciu lat nasze lotnictwo będzie potrzebować 23 tys. nowych pracowników. Wiąże się to z rozwojem branży lotniczej, a także ze starzeniem obecnej kadry.
W pierwszej klasie katowickiej awioniki ma się uczyć 25 osób. Czesne będzie kosztować 300 zł. Obejmie miesięczny wyjazd do Rzeszowa.