Co to jest normalność? Jakie są stereotypy związane z płcią? Jak wygrać z przeciętnością? Jak wygląda historia architektury XX wieku? – odpowiedzi na te i inne pytania z literatury, historii sztuki czy filozofii poznają słuchacze Akademii 30+. Wystarczy skończyć trzydziestkę i chcieć się uczyć.
Monika Murat pracuje jako asystentka w firmie teleinformatycznej w Trójmieście. Od października jest słuchaczką Akademii 30+. – Zainteresowałam się wykładami, bo na studia podyplomowe mnie nie stać, a nadal chcę się rozwijać. Mam głód wiedzy – mówi. Monika Murat ma szerokie zainteresowania, dlatego korzysta z wszystkich wykładów, które proponuje Akademia. – Ostatnio był świetny wykład o pojęciu normalności. Zresztą wszystkimi jestem zachwycona. Teraz z niecierpliwością czekam na zajęcia z psychologii – przyznaje. Jak się dowiedziała o Akademii? – Przypadkowo weszłam na stronę www.trojmiasto.pl i tam znalazłam informacje o tym programie. Zajęcia odbywają się dwa lub trzy razy w miesiącu ok. godz. 18, więc nie kolidują z pracą – mówi Murat. I dodaje, że nie może się już doczekać kolejnych zajęć. – Wspaniale jest robić coś tylko dla siebie – uważa studentka Akademii 30+.
Projekt ruszył w październiku ub. roku. Stworzyły go dwie fundacje: Gdańska Fundacja Rozwoju im. Adama Mysiora oraz Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Na pomysł wpadła Małgorzata Dobrowolska, redaktor naczelna Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego. Najpierw spotykała się w prywatnym gronie ze znajomymi i rozmawiali o sztuce. Potem zrodził się pomysł, by te spotkania rozszerzyć, ująć w ramy instytucjonalne – opowiada Paweł Mazur, koordynator Akademii w Gdańsku.
W programie mogą uczestniczyć osoby powyżej 30. roku życia. – W tej chwili mamy zapisanych 460 słuchaczy w wieku 30 – 40 lat, choć na początku zakładaliśmy, że optymistycznie uzbieramy od 50 do 60 słuchaczy – opowiada Mazur. Skąd takie zainteresowanie Akademią? – Sam się nad tym zastanawiałem. Naszymi słuchaczami są osoby po studiach, które chyba chcą się choć na chwilę oderwać od przeciętności – uważa Mazur.
W ramach zajęć słuchacze dwa lub trzy razy w miesiącu biorą udział w interesujących wykładach z jednego z trzech wydziałów: kultury i sztuki, nauk humanistycznych i społecznych oraz nauk matematyczno-przyrodniczych. Można być także studentem wszystkich trzech wydziałów. W Akademii 30+ nie ma ograniczeń w wyborze przedmiotów.