Laboratoria powstały w kampusie Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z Rzeszowa oraz w Centrum Turystyki i Rekreacji WSIiZ w Kielnarowej. Otwarto je z myślą o studentach kierunku zdrowie publiczne o specjalności kosmetologia, by mogli przygotowywać się praktycznie do zawodu producenta lub dystrybutora kosmetyków. – Władze uczelni zaobserwowały duże zainteresowanie żaków kształceniem eksperymentalnym, stąd pomysł powstania laboratoriów – mówi Katarzyna Krajewska, rzeczniczka uczelni. Z laboratoriów już korzystają studenci. Uczą się m.in. budowy i funkcji tkanek, poznają składy kosmetyków i wytwarzają nowe.
Nowocześnie wyposażone laboratoria pozwolą studentom kierunku zdrowie publiczne zdobyć praktyczną wiedzę z dziedziny kosmetologii. – Są one wyposażone w podstawowy sprzęt do pracy naukowej, czyli np. spektrofotometr, w zakresie widzialnym promieniowania UV-VIS, stanowiska do syntez chemicznych, jest też wypalarka laboratoryjna – mówi rzeczniczka. Opiekunem laboratorium chemii kosmetycznej jest prof. dr hab. Stanisław Wołowiec. Studenci poznają receptury kosmetyczne, mają zajęcia z chemii kosmetycznej, z towaroznawstwa produktów kosmetycznych i biochemii. – Na zajęciach praktycznych już powstały kosmetyki, ale na razie nie będą sprzedawane – mówi Krajewska. W drugim laboratorium – mikrobiologii i histologii pod kierunkiem prof. dr. hab. Zbigniewa Kotylaka oraz dr. Andrzeja Hajduka – odbywają się zajęcia z mikrobiologii, biologii z genetyką oraz z histologii. To laboratorium jest wyposażone w zestaw sprzętu do mikrobiologii, jest także sterylizator i suszarka. Laboratoria mają być w przyszłości doposażone i służyć naukowcom. Będą w nich prowadzone badania z zakresu genetyki molekularnej, będą świadczone usługi obejmujące badania testowe kosmetyków oraz usługi mikrobiologiczne. W przyszłości będą również wykonywane prace dla producentów kosmetyków. Nowością opracowaną przez naukowców WSIiZ w Rzeszowie mają być kosmetyki, których nie trzeba będzie stosować codziennie, ale raz na jakiś czas. W Centrum Turystyki i Rekreacji WSIiZ w Kielnarowej studenci dotychczas mogli korzystać z siedmiu specjalistycznych laboratoriów (kosmetologii, masażu, anatomii, ratownictwa medycznego, kinezyterapii i fizykoterapii, fizjologii wysiłku fizycznego oraz wellness), w których prowadzone były zajęcia dydaktyczne.
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z Rzeszowa kształci na 12 kierunkach. Są to: administracja, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, ekonomia, europeistyka, informatyka, informatyka i ekonometria, turystyka i rekreacja, zdrowie publiczne, wychowanie fizyczne, ratownictwo medyczne, politologia oraz socjologia.
Studenci zdrowia publicznego o specjalności kosmetologia ogólna uczą się m.in. nowoczesnych metod działania kosmetyków, ogólnego i miejscowego leczenia dermatologicznego wybranych przewlekłych dermatoz. Poznają także niekonwencjonalne techniki kosmetyczne oraz zasady zdrowego odżywiania. – Absolwenci tego kierunku będą mogli znaleźć zatrudnienie w zakładach kosmetycznych, laboratoriach, zakładach odnowy biologicznej, firmach kosmetycznych, w dziedzinach takich, jak dystrybucja i sprzedaż kosmetyków czy badania aplikacyjne produktów kosmetycznych – mówi Katarzyna Krajewska. Studenci w ramach tego kierunku mają zajęcia m.in. z kosmetologii upiększającej i pielęgnacyjnej, z makijażu i wizażu.
Studia z zakresu zdrowia publicznego prowadzone są w Europie i Stanach Zjednoczonych od wielu lat, a kraje wysoko rozwinięte przywiązują szczególną wagę do ich rangi i znaczenia. – W naszym kraju wzrasta zapotrzebowanie na specjalistyczne usługi opiekuńcze, terapeutyczne, rehabilitacyjne, dlatego uruchomiliśmy ten kierunek – dodaje rzeczniczka. Na tego typu studiach studenci uczą się, jak wygląda polityka zdrowotna krajów UE, uczą się podstaw nauk społecznych, psychologii, zarządzania, prawa, ekonomii itp. Poznają również problematykę niekonwencjonalnych metod terapii. Absolwenci będą przygotowani do organizowania i propagowania działalności profilaktycznej w instytucjach opiekuńczych, wychowawczych, edukacyjnych oraz w mediach (promocja zdrowia, edukacja prozdrowotna). Znajdą również zatrudnienie jako personel opieki zdrowotnej w przychodniach, szpitalach, szkołach, niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej itp. Na tym kierunku są do wyboru cztery specjalności: kosmetologia ogólna, organizacja i zarządzanie w ochronie zdrowia, promocja zdrowia z fizjoterapią, ochrona zdrowia starszych i niepełnosprawnych.