Przeciek wyszedł z gimnazjum "Dyslektyk"

W sprawie przecieku testów gimnazjalnych została zatrzymana Joanna P. dyrektorka niepublicznego gimnazjum fundacji "Dyslektyk". Szkoła ma siedzibę w budynku przy ul. Wiktorskiej na Mokotowie - ustaliło ŻW.

Aktualizacja: 23.04.2009 18:48 Publikacja: 23.04.2009 09:47

Przeciek wyszedł z gimnazjum "Dyslektyk"

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Wcześniejsze informacje ŻW dotyczące wycieku informacji z gimnazjum im. Reytana nie potwierdziły się.

Dyrektorka gimnazjum nie przyznaje się do winy.

Kryminalni zatrzymali też sprzątaczkę ze szkoły. Jest ona spokrewniona z Adamem Z. 18-letnim, niepracującym mieszkańcem Pragi Południe, który zdobył test i umieścił go w internecie.

Więcej w artykule [link=http://www.zw.com.pl/artykul/2,356109_Przeciek_wyszedl_z_Reytana.html]Zatrzymano dyrektorkę gimnazjum "Dyslektyk"[/link] na stronach ŻW Online.

Plik z gotowymi odpowiedziami wczorajszego egzaminu trafił na stronę speedyshare.com. Rano policja namierzyła numer IP komputera, z którego wyciekły testy. Jego lokalizacja wskazywała, że z komputera korzystano na Mazowszu.

Kilka godzin później policja zatrzymała 18-latka. Jak dowiedziała się "Rz", przyznał się on do umieszczenia testu w internecie.

- To jest upowszechnienie tajemnicy państwowej - mówi Krzysztof Konarzewski, szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. - Nie skontaktowałem się jeszcze z policją ale według mojej pobieżnej znajomości kodeksu karnego sprawcy grozi do trzech lat więzienia - dodaje.

Z tej niecodziennej "pomocy" mogła skorzystać niewielka liczba osób - by otworzyć pełen plik potrzebne było bowiem dziewięcioliterowe hasło. Śledczy mają nadzieję, że dzięki temu uda się szybko ustalić osoby, które napisały test korzystając z internetowej ściągi.

- Osoby, które nieuczciwe wypełniły wczorajszy test, będą musiały go powtórzyć. W wykryciu tych osób pomoże nam policja – oświadczył Konarzewski. Dzisiaj w internecie znalazły się również pliki zawierające rzekomo rozwiązania testu matematyczno-przyrodniczego. Jak się jednak okazało - to fałszywka.

W środę prawie 480 tys. uczniów III klas z około 7 tys. gimnazjów w całym kraju rozwiązywało test z wiedzy humanistycznej - pierwszą część egzaminu gimnazjalnego. Uczestnictwo w egzaminie jest jednym z warunków ukończenia gimnazjum. Wszyscy uczniowie w Polsce rozwiązywali takie same zadania?.

Dziś rano uczniowie przystąpili do przyrodniczej części egzaminu. Test sprawdzał wiedzę z biologii, geografii, chemii, fizyki i matematyki.

Udział wzięło w nim prawie 480 tys. uczniów III klas z około 7 tys. gimnazjów w całym kraju.

Wcześniejsze informacje ŻW dotyczące wycieku informacji z gimnazjum im. Reytana nie potwierdziły się.

Dyrektorka gimnazjum nie przyznaje się do winy.

Pozostało 94% artykułu
Edukacja
Rusza nowy podcast "Rz" poświęcony edukacji
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity od Citibanku można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Edukacja
Marcin Smolik odwołany ze stanowiska szefa CKE
Edukacja
Ćwiek-Świdecka: czy wyniki Szkoły w Chmurze na pewno są takie złe?
Matriał Promocyjny
Ojcowie na urlopie to korzyści dla ich dzieci, rodzin, ale i firm
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Edukacja
"Tu jesteśmy gośćmi, a nasz dom nie istnieje". Życie ukraińskich dzieci w Polsce