ZNP chce, by rząd dotował przedszkola

MEN chce dać gminom dotacje na pięciolatki. ZNP uważa, że rząd powinien przekazać gminom pieniądze, ale na wszystkie przedszkolaki

Publikacja: 29.10.2010 04:02

ZNP chce, by rząd dotował przedszkola

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Związek Nauczycielstwa Polskiego już po raz drugi złożył w Sejmie obywatelski projekt ustawy zakładającej objęcie rządową subwencją wszystkich przedszkolaków. Rząd miałby przekazywać gminom pieniądze na każdego malucha, tak jak robi to na ucznia w szkole. Wczoraj posłowie rozpoczęli prace nad projektem .

Sławomir Broniarz, prezes ZNP, przekonuje, że to droga do zapewnienia każdemu dziecku miejsca w przedszkolu: – Dziś placówki te są finansowane ze środków własnych samorządów, co powoduje, że w wielu gminach, zwłaszcza mniej zamożnych, nie ma przedszkoli.

Do przedszkoli chodzi niecałe 60 proc. dzieci trzy – pięcioletnich. ZNP chce, by można było do nich posyłać już dwulatki, bo to ułatwi rodzicom powrót do pracy.

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie popiera tych projektów. Ma własne: – Obecnie w szczególnych wypadkach dyrektor może przyjąć do przedszkola 2,5-latka, chcemy ten wiek obniżyć do dwóch lat. Nie chcemy jednak, by wszystkie dwulatki szły do przedszkoli – mówi Grzegorz Żurawski, rzecznik MEN.

Resort inaczej też widzi sprawę finansów. – Rozważamy objęcie pięciolatków subwencją od 2012 r. Trwają rozmowy i analizy, czy byłoby to możliwe – mówi Żurawski.

Od 2011 r. pięciolatki mają obowiązkowo pójść do przedszkoli, by przygotować się do obowiązkowej od 2012 r. nauki jako sześciolatki w szkole. Samorządy mają zadbać o miejsca dla nich, domagają się więc, by rząd, który wprowadza reformę obniżenia wieku szkolnego, pomógł im wywiązać się z zadania. Popierają rozwiązanie ZNP.

– Subwencja powinna być na wszystkie dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym – mówi Marek Olszewski, wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich, wójt gminy Lubicz.

– Zdajemy sobie sprawę, że możliwości są ograniczone, proponowaliśmy więc, by subwencja pokryła choć 50 proc. kosztów opieki przedszkolnej.

Wątpliwości mają wobec obniżania wieku przedszkolnego: – Mamy przecież ustawę żłobkową, która zakłada objęcie opieką dzieci od 20. miesiąca do trzeciego roku życia i otwieranie żłobków przez gminy – zauważa Olszewski.

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki

[mail=r.czeladko@rp.pl]r.czeladko@rp.pl[/mail][/i]

Edukacja
Minister edukacji Estonii: musimy uczyć odróżniania prawdy od dezinformacji
Edukacja
Quo vadis, Edukacjo?
Edukacja
Podcast „Szkoła na nowo”: Skibidi, sigma - czyli w jaki sposób młodzi tworzą swój język?
Edukacja
MEN zmienia przepisy o frekwencji w szkole. Uczeń nie pojedzie na wakacje we wrześniu
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Edukacja
Rusza nowy podcast "Rz" poświęcony edukacji
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego