Reklama
Rozwiń

Studenci z Chin wybierają USA

Rozmowa: prof. Karol Musioł, przewodniczący Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich

Publikacja: 24.02.2011 02:49

prof. Karol Musioł

prof. Karol Musioł

Foto: Fotorzepa, Pio Piotr Guzik

Rz: Jakie są korzyści z kształcenia studentów zagranicznych?

prof. Karol musioł, rektor UJ:

Jeśli chcemy być partnerem na międzynarodowym rynku edukacyjnym i naukowym – a chcemy – to musimy uczestniczyć w wymianie intelektualnej polegającej na tym, że ludzie z różnych krajów spotykają się w różnych sytuacjach i gremiach. Spotykanie się studentów i naukowców z różnych krajów zawsze powoduje ferment intelektualny, który jest niezwykle ożywczy dla uczelni. To jest związane ze spotkaniem się z innym systemem wychowania, z innym sposobem myślenia, innym językiem i kulturą.

Czemu na uczelniach jest tak mało obcokrajowców?

Polskie uczelnie mają dość niską ofertę studiów w języku angielskim. Polska nie jest też krajem pierwszego wyboru. Na przykład Chińczycy będą najpierw wybierali USA, Wielką Brytanię i wiele innych krajów.

Dlaczego?

Ludzie, wybierając studia, patrzą również na rankingi, a w rankingach naukowych jesteśmy słabi. Dopiero budujemy infrastrukturę naukową, która pozwoli nam za kilka lat działać na podobnym poziomie jak uczelnie z krajów pierwszego wyboru. Polska będzie mogła wejść na międzynarodowy rynek edukacyjny, jeśli powołamy też państwową agencję do pomocy w tym. Takie agencje mają Niemcy, Francja, Wielka Brytania.

Niż demograficzny to argument za przyjmowaniem większej liczby cudzoziemców?

To nonsens. Dlatego, że nie jesteśmy krajem pierwszego wyboru, studenci np. z Indii, którzy do nas trafią, nie będą tymi najlepszymi. A przecież nie chodzi o to, by zapełniać uczelnie słabymi studentami.

Edukacja
Próba przekupstwa i erotyczne SMS-y. Afera wokół rektora Mirosława Minkiny
Edukacja
Nauczyciele dostaną podwyżki przed wyborami. Czy to celowe działanie MEN?
Materiał Promocyjny
5 różnic między studiami dwustopniowymi a jednolitymi, o których warto wiedzieć
Edukacja
Minister edukacji Estonii: musimy uczyć odróżniania prawdy od dezinformacji
Edukacja
Quo vadis, Edukacjo?
Edukacja
Podcast „Szkoła na nowo”: Skibidi, sigma - czyli w jaki sposób młodzi tworzą swój język?