Studenci będą uczyć się w NATO

Staż w popularnej firmie to nie tylko możliwość zdobycia cennego doświadczenia, ale być może także klucz do przyszłej kariery

Publikacja: 25.02.2011 00:01

Kilkumiesięczna praktyka w głównej siedzibie NATO w Brukseli to doskonała okazja do zdobycia takiego klucza.

Już w tym roku studenci Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego (WSAiB) w Gdyni będą mogli wyjechać na praktyki lub staż do Kwatery Głównej Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).  Kwatera Główna sojuszu mieści się w Brukseli.

– Od wielu lat kształcimy studentów na specjalności administracja regionalna i europejska. W roku akademickim 2009/2011 uruchomiliśmy nowy kierunek: bezpieczeństwo wewnętrzne. Zależy nam, by absolwenci byli dobrymi specjalistami w swojej dziedzinie. Kładziemy duży nacisk na praktyczne wykorzystanie zdobytej wiedzy, dlatego niezbędne było stworzenie możliwości sprawdzenia się na płaszczyźnie zawodowej. Cieszymy się, że udało się pozyskać takiego partnera – mówi dr Tomasz Białas, prorektor WSAiB.

Na praktyki będą mogli wyjechać wszyscy studiujący w tej szkole, ale uczelnia podkreśla, że najlepiej, by byli to studenci kierunków: bezpieczeństwo wewnętrzne, administracja oraz prawo. To im najbardziej przydadzą się zdobyte w Brukseli umiejętności. Szansę na wyjazd mają tylko najlepsi.

Praktykanci będą mieli okazję, by szczegółowo zapoznać się ze strukturami organizacji międzynarodowych. Praktyki będą się odbywały w pionie cywilnym NATO, który zajmuje się głównie organizacją pomocy w rejonach klęsk żywiołowych, pomocą poszkodowanym w wypadkach. Na praktykę będzie można wyjechać po czwartym semestrze. Potrwa od jednego do trzech miesięcy, w zależności od preferencji studentów.

Praktykanci będą dostawali wynagrodzenie za pracę na rzecz NATO. Uczelnia ani sojusz niestety nie finansują pobytu studentów w Brukseli. Sami muszą ponosić opłaty za mieszkanie i wyżywienie. – Kwota wypłacana za odbywanie praktyki wystarcza na pokrycie tych kosztów. My pomagamy znaleźć mieszkanie poprzez uczelniane biuro współpracy zagranicznej – dodaje dr Białas. Zagraniczne praktyki to szansa na konkurencyjność na rynku pracy. – Dziś szefowie firm zwracają uwagę nie tylko na dyplom uczelni, ale i na dodatkowe kursy, doświadczenie. Odbycie atrakcyjnej praktyki, zwłaszcza zagranicznej, stanowi dodatkowy atut. To nie tylko okazja do przeżycia przygody i sprawdzenia swojej wiedzy, ale i atut w CV – przekonuje prorektor. Porozumienia z NATO dotyczące możliwości wysyłania studentów na praktyki podpisały także inne uczelnie, m.in. warszawska Wyższa Szkoła Cła i Logistyki oraz Wyższa Szkoła Zarządzania i Prawa im. H. Chodkowskiej. W tej ostatniej szanse na staż mają uczący się na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne. Studiuje na nim 351 osób. Zainteresowani muszą mieć dobre oceny, znać język angielski w stopniu minimum dobrym i mieć aktualne poświadczenie bezpieczeństwa ABW – jest to klauzula, która dopuszcza do tajemnic państwowych. W Brukseli dowiedzą się, jak reagować w sytuacjach kryzysowych, katastrof, klęsk żywiołowych. Sojusz co miesiąc będzie wypłacał stypendium w wysokości 800 euro oraz 1200 euro na przejazd.

 

 

 

Stawiamy na praktyków

 

Dr. Tomasz Białas, prorektor Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni

 

W Wyższej Szkole Administracji i Biznesu studia można rozpocząć wiosną.

– Tak, prowadzimy tzw. letni nabór na studia. Cieszy się on coraz większym zainteresowaniem. Są bowiem chętni, którzy z różnych powodów nie mogli rozpocząć nauki jesienią. Z myślą o nich – aby nie marnowali cennego czasu – nasza uczelnia prowadzi zapisy na studia rozpoczynające się w marcu. W tegorocznej ofercie znalazły się trzy kierunki: zarządzanie (studia licencjackie sześciosemestralne i magisterskie czterosemestralne), bezpieczeństwo wewnętrzne (studia licencjackie sześciosemestralne) oraz prawo (studia magisterskie dziesięciosemestralne).

Czy w programie studiów uwzględniono praktyczne aspekty działalności gospodarczej i administracji?

Oczywiście. Zapewniamy naszym studentom wiele możliwości kontaktów z praktyką gospodarczą i administracyjną dzięki praktykom studenckim w kraju i za granicą oraz wykładom prowadzonych przez aktywnych przedstawicieli życia gospodarczego i publicznego. Najnowszym przykładem oferty praktyk jest współpraca naszej uczelni z Kwaterą Główną NATO w Brukseli, gdzie nasi studenci będą mieli możliwość zapoznania się z działalnością służb cywilnych tej organizacji. W styczniu podpisaliśmy też umowę z komendantem głównym policji w sprawie współpracy w zakresie szkolenia dla przyszłych policjantów, absolwentów naszej uczelni. Dzięki tej umowie absolwenci kierunków bezpieczeństwo wewnętrzne, prawo i administracja będą mogli po wstąpieniu do policji odbyć skrócone szkolenie podstawowe.

Czy prowadzicie także studia podyplomowe?

Tak. W ofercie na rok akademicki 2010/2011 proponujemy 16 kierunków, w tym nowości: akademia trenera, coaching, controlling, edukacja dla bezpieczeństwa, finanse i controlling dla niefinasistów, logistyka przedsiębiorstw produkcyjnych i spedycyjnych oraz zarządzanie projektami na podstawie PMI-PMBOK Guide.

Co to jest?

Program studiów został opracowany na podstawie najnowszego wydania Project Management Body of Knowledge – zbioru standardów i rozwiązań w dziedzinie zarządzania projektami zebranych i opublikowanych przez członków PMI (Project Management Institute). Program studiów dotyczy dziewięciu obszarów wiedzy, rozszerza poruszane w PMBOK zagadnienia o doświadczenia wyniesione z najlepszych europejskich programów biznesowych. Skonstruowanie studiów na podstawie PMBOK jest celowe, gdyż jest to standard najszybciej się rozwijający i dominujący na światowym rynku Project Management. Zajęcia prowadzone są w formule wykładów wprowadzających, warsztatów, ćwiczeń i sesji refleksyjnych.

Pojawiły się na państwa stronie internetowej informacje o patronatach nad kierunkami. Co to oznacza?

Patronaty nad kierunkami obejmują znane firmy z Pomorza, zapewniając nam najlepszą kadrę praktyków. Efektem współpracy są wspólne programy studiów przygotowane tak, aby oprócz wiedzy teoretycznej słuchacze zdobyli umiejętności praktyczne pomocne w karierze zawodowej. Objąć patronatem nasze studia zgodził się na przykład Ośrodek Doradztwa i Treningu Kierowniczego w Gdańsku. Innym przykładem jest firma Zespół Zarządców Nieruchomościami WAM, która patronuje kierunkowi zarządzanie nieruchomościami. Zajęcia prowadzą praktycy zatrudnieni w tej firmie. Zrealizowany po raz pierwszy w roku akademickim 2009/2010 wspólny projekt cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem i obecnie realizowane są z powodzeniem kolejne edycje. Wymogiem ustawowym, aby przystąpić do egzaminu państwowego na licencję zarządcy, jest ukończenie studiów podyplomowych z zarządzania nieruchomościami, dlatego zależy nam, aby kadra dydaktyczna była na jak najwyższym poziomie merytorycznym.

—not. ab

Edukacja
Minister edukacji Estonii: musimy uczyć odróżniania prawdy od dezinformacji
Edukacja
Quo vadis, Edukacjo?
Edukacja
Podcast „Szkoła na nowo”: Skibidi, sigma - czyli w jaki sposób młodzi tworzą swój język?
Edukacja
MEN zmienia przepisy o frekwencji w szkole. Uczeń nie pojedzie na wakacje we wrześniu
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Edukacja
Rusza nowy podcast "Rz" poświęcony edukacji
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego