Sześciolatki w szkole to dobry pomysł?
Tomasz Ziewiec: To chyba dobry pomysł.
Chyba? Ma pan wątpliwości?
Aktualizacja: 08.06.2011 07:52 Publikacja: 08.06.2011 02:57
Dziś w redakcji „Rz” debata o sześciolatkach w szkole. Wezmą w niej udział m.in. minister edukacji Katarzyna Hall, przedstawiciele Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców i ZNP
Foto: Fotorzepa, Przemysław Wierzchowski Prz Przemysław Wierzchowski
Sześciolatki w szkole to dobry pomysł?
Tomasz Ziewiec: To chyba dobry pomysł.
Chyba? Ma pan wątpliwości?
Mam – jak każdy, kto był przyzwyczajony do tego, że dziecko rozpoczyna szkołę w wieku siedmiu lat. Po analizie zalet i wad widzę, że to jednak dobry pomysł.
Dlaczego?
Dziecko w tym okresie ma bardzo dobrą pamięć i szybko nabywa nowych umiejętności. Edukacja powinna też być dziś postrzegana jako płynny proces odbywający się przez całe życie. Im wcześniej się zacznie, tym lepiej.
Czy liczba sześciolatków w pana szkole rośnie od 2009 r.?
Tak. Dwa lata temu mieliśmy 17 sześciolatków, którzy zaczęli pierwszą klasę razem z siedmiolatkami. W ubiegłym roku już utworzyliśmy osobną 25-osobową klasę sześciolatków. W nowym roku szkolnym będziemy mieć prawie dwie klasy – ponad 40 dzieci.
Jak szkoła musiała się zmienić, by uczyć młodsze dzieci?
Podpatrywaliśmy, jak urządzone są zerówki. W każdej sali jest więc część rekreacyjna. Są pluszowe zabawki, miękkie fotele, na których można odpocząć. Ale przede wszystkim trzeba było zmienić podejście nauczycieli klas I – III. Musieli uświadomić sobie, że dziecko, które przychodzi do pierwszej klasy i ma lat sześć, chce się jeszcze bawić i trzeba mu to umożliwić – wiązać naukę z zabawą. A czasami nauka nie może być dłuższa niż 15 minut, bo małe dzieci szybko się nużą wykonywaniem zadań, które się powtarza. Trzeba przechodzić do zajęć ruchowych, potem np. do artystycznych, a dopiero po kilkunastu minutach znów wrócić do treści programowych.
Jak na życie szkoły wpłynęło przyjmowanie sześciolatków?
Szkoła stała się wrażliwsza na problemy małych dzieci. Żeby złagodzić obawę rodziców, że sześciolatki mogą czuć się zagubione albo być prześladowane przez starsze dzieci, wprowadziliśmy program „Zaopiekuj się mną". Polega on na tym, że szóstoklasiści są dla sześciolatków jakby przewodnikami po szkole. Takim starszym bratem albo siostrą.
Jak ten program działa?
Pedagog najpierw tłumaczy klasom szóstym, że w szkole są dużo młodsze dzieci, którym trzeba pomóc lepiej się w niej poczuć. Potem organizujemy spotkanie klas starszych z sześciolatkami, na którym dzieci się zapoznają. Dobieramy je w pary. Starsze pytają młodszych, czy wiedzą np., gdzie jest biblioteka lub świetlica, czy mogą im w czymś pomóc.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
Sześciolatki w szkole to dobry pomysł?
Tomasz Ziewiec: To chyba dobry pomysł.
W redakcji "Rzeczpospolitej" rozumiemy, że edukacja jest ważna. Bo to od niej zależy przyszłość i dobrobyt naszego kraju. Dlatego rozpoczynamy debatę o tym, w jaki sposób i w jakim kierunku powinny iść zmiany w szkole.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka odwołała Marcina Smolika ze stanowiska dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Resort poinformował o tym w swoich mediach społecznościowych.
Szkołę w Chmurze często kończą uczniowie, którzy w tradycyjnym systemie nie mieliby żadnych szans. Egzaminy może zdali słabo, ale przynajmniej ukończyli szkołę.
Dzięki wdrożeniu zapisów unijnej dyrektywy work-life balance polscy ojcowie zyskali indywidualne prawo do urlopów. I cieszą się one rosnącą popularnością wśród mężczyzn, a korzyści odczuwa także biznes i społeczeństwo jako całość.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
Dzieci, które trafiły do Polski w wyniku wojny w Ukrainie, odczuwają nie tylko strach i stres, ale też ogromne poczucie winy. Podczas terapii dowiadujemy się o przemocy, odrzuceniu i samookaleczeniach — mówią terapeutki pracujące w Przystani Świętego Mikołaja.
Głównym podziałem Zachodu staje się spór liberalnych elit i potrzebujących silnych tożsamości mas. Donald Tusk od roku stara się nie pozwolić Jarosławowi Kaczyńskiemu zapisać go do pierwszego obozu. Kamala Harris zaś pozwoliła na to Donadowi Trumpowi.
Minął rok od wyborów. Zjednoczona Prawica straciła władzę, a wraz z nią wpływ na TVP. Związany z nowym zespołem „Wiadomości” Marek Czyż zapowiadał „czystą wodę”. Jest błotnista kałuża. Niestety nowa ekipa zdecydowała, że Telewizja Publiczna pozostanie na wojnie domowej.
Donald Tusk odniósł się w mediach społecznościowych do zbliżających się wyborów prezydenckich w USA. "Niektórzy twierdzą, że przyszłość Europy zależy od amerykańskich wyborów, podczas gdy w pierwszej kolejności zależy od nas" - napisał premier.
Ograniczenie wolności i prace społeczne – głównie na to sądy skazywały Łukasza Ż., sprawcę wypadku na Trasie Łazienkowskiej, choć notorycznie łamał prawo.
Przyzwyczaiłam się do polskiego narzekania. W końcu mieszkam pod jednym dachem z Polakiem, który lubi sobie ponarzekać. Chińczycy inaczej. Jest problem? Szukają rozwiązania – mówi He Qingzhen, która od 18 lat mieszka w Polsce. Z sukcesem od lat prowadzi własną szkołę językową.
W mediach społecznościowych Komenda Stołecznej Policji poinformowała, że Wydział Ruchu Drogowego wszczął czynności wyjaśniające po medialnych doniesieniach o wykroczeniach drogowych popełnionych przez jednego z byłych ministrów. Chodzi o Antoniego Macierewicza.
"Brat" został uznany przez brytyjski słownik Collinsa za słowo roku 2024. Wszystko za sprawą piosenkarki Charli XCX i jej albumu - podał brytyjski dziennik "The Telegraph".
Były ikonami – artystkami o niezwykłej charyzmie i autentyczności. Ich kariery – pełne wyzwań, pasji i przełomowych ról, inspirowały i wzruszały pokolenia. Wyznaczały standardy artystycznej odwagi i doskonałości. Oto znane kobiety ze świata kultury, które odeszły w 2024 roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas