To rządowy program, który ma zachęcić młodych ludzi do studiów w dziedzinach, które są strategiczne z punktu widzenia gospodarki kraju. Są to przeważnie kierunki studiów z dziedzin technicznych, przyrodniczych oraz matematycznych. Ich wybór daje bardzo duże prawdopodobieństwo znalezienia dobrze płatnej pracy, niekiedy jeszcze w trakcie trwania nauki. Ale już sam proces studiowania jest o wiele bardziej atrakcyjny niż na większości tradycyjnych kierunków.
Dlaczego? Przede wszystkim program zakłada motywacyjne stypendia dla najlepszych studentów. Mogą oni liczyć na comiesięczne wsparcie w wysokości 1000 zł. Rządowe pieniądze trafiły także do uczelni, aby podnieść atrakcyjność nauki na tych kierunkach. Dlatego studenci mogą liczyć na kursy wyrównawcze z matematyki i fizyki, dodatkowe kursy językowe.
Nauka prowadzona jest także w ramach obozów naukowych. Wykłady prowadzą wybitni naukowi specjaliści, także zagraniczni, oraz praktycy pracujący w instytucjach finansowych, informatycznych czy laboratoriach.
Obok wykładów i ćwiczeń, studenci mogą też liczyć na kursy, które dadzą im dodatkowe kwalifikacje oraz uprawnienia zawodowe. Wydziały prowadzące kierunki zamawiane o wiele ściślej pracują z przedsiębiorcami staże, praktyki czy wyjazdy studyjne do firm, mają na celu pomóc studentom znaleźć w nich zatrudnienie. Studenci mogą też liczyć na finansowanie wyjazdów na konferencje naukowo-techniczne.
Przykłady? Kierunek budownictwo na krakowskiej AGH oferuje dodatkowe zajęcia wyrównawcze z matematyki, fizyki oraz chemii. 15 najlepszych studentów ma zagwarantowany płatny staż w firmach budowlanych i projektowych. Do tego dodatkowy kurs język angielskiego realizowany w 10 -osobowych grupach, zajęcia komputerowe z praktycznej obsługi wykorzystywanych w budownictwie programów. 35 studentów najlepszych na I roku otrzymuje 800 zł stypendium motywacyjnego, które jest niezależne od stypendium naukowego.