Marzec dla rodziców dzieci, które rozpoczynają przygodę z edukacją przedszkolną, stoi pod znakiem rekrutacji. Ta w Warszawie rozpoczęła się 7 marca i potrwa do 22 marca. Listy przyjętych zostaną ogłoszone 9 maja.
By dziecko dostało się do wymarzonego przedszkola publicznego, trzeba przestrzegać harmonogramu rekrutacyjnego, zebrać jak największą liczbę punktów i mieć trochę szczęścia. Podczas ubiegłorocznego naboru do publicznych przedszkoli, w stolicy zabrakło około trzech tysięcy miejsc. Niestety, w tym roku – jak wynika z prognoz – także nie wszystkie chętne dzieci znajdą miejsce w samorządowej placówce. Mimo iż z roku na rok przybywa w stolicy przedszkoli – w ostatnich dwóch latach liczba miejsc w przedszkolach zwiększyła się o dwa tysiące, w latach 2013–2014 dzięki budowie i modernizacji placówek przybędzie ich około 1500 – to wciąż jest ich za mało. Zwłaszcza w dzielnicach, w których powstają nowe osiedla zamieszkiwane przez młodych ludzi, m.in. na Bemowie, Białołęce, we Włochach.
Obecnie w Warszawie są 324 przedszkola samorządowe i 294 niepubliczne. W tych pierwszych dzielnice przygotowały dla dzieci od 3. do 5. roku życia prawie 13 tysięcy miejsc, a w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych dla dzieci 5- i 6-letnich, prawie 8 tysięcy miejsc. Od dwóch lat pięciolatki są objęte obowiązkowym przygotowaniem przedszkolnym. 263 przedszkola planują przyjąć dzieci właśnie w tym wieku. Jako że droga pięciolatka z domu do najbliższego publicznego przedszkola czy oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej nie powinna przekraczać 3 km, dzielnice muszą zapewnić im miejsca w pierwszej kolejności.
Jak wynika z danych miasta, w roku szkolnym 2013/2014 ponad 26,4 tys. dzieci będzie kontynuowało edukację w przedszkolu, do którego obecnie uczęszcza.
Dzieci, które z powodu problemów zdrowotnych wymagają specjalistycznej diety, mogą skorzystać z placówek przygotowujących posiłki dostosowane do indywidualnych zaleceń lekarskich. W stolicy jest 13 takich przedszkoli: na Bemowie i Mokotowie po trzy, dwa na Ursynowie i po jednym na Bielanach, Woli, Żoliborzu, w Śródmieściu i Wawrze. Najczęstszym problemem przedszkolaków jest celiakia – schorzenie polegające na występowaniu zaburzeń trawienia i wchłaniania jelitowego związanego z nietolerancją glutenu oraz cukrzycą.