Do gimnazjum przez Internet

Zamiast biegać od szkoły do szkoły z dokumentami, kandydaci mogą logować się na specjalnej stronie w sieci.

Aktualizacja: 17.04.2013 01:24 Publikacja: 17.04.2013 01:24

Do gimnazjum przez Internet

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Nowy sposób naboru do szkół obejmie wszystkich 114 publicznych gimnazjów, miasto ma w nich 12,7 tys. miejsc dla uczniów.

Właśnie ruszyła rekrutacja. Kandydaci do gimnazjów mają zapisywać się wyłącznie za pośrednictwem sieci. Mogą to zrobić na stronie internetowej www.gimnazja.edukacja-warszawa.pl.

Po zalogowaniu się kandydaci muszą sprawdzić swoje dane (do systemu przesłały je szkoły podstawowe), a następnie wybrać gimnazja, w nich konkretne klasy, do których chcą aplikować. Ponadto muszą określić, jakich języków obcych chcą się uczyć. Elektroniczny system jest otwarty nie tylko dla warszawiaków, ale także dla kandydatów spoza stolicy. Jednak ci ostatni samodzielnie muszą założyć sobie konto i wpisać dane.

– Nie ograniczamy liczby szkół, które będzie mógł zaznaczyć w systemie kandydat. Tylko do szkoły pierwszego wyboru będzie musiał zanieść podanie – informuje Beata Murawska, wicedyrektor miejskiego biura edukacji. Kandydat ma na to czas do 10 maja.

W warszawskich gimnazjach zostało przygotowanych 12,7 tys. miejsc

Zgodnie z prawem oświatowym każdy kandydat do gimnazjum ma zapewnione miejsce w szkole obwodowej. Dzieci z rejonu będą przyjmowane w pierwszej kolejności.

Z danych biura edukacji z poprzednich lat wynika, że połowa absolwentów podstawówek szuka gimnazjum poza rejonem. Ci przyjmowani będą na podstawie konkursu świadectw i wyników sprawdzianu na koniec podstawówki. Egzaminy zorganizowane zostaną tylko do klas dwujęzycznych i sportowych. – W klasach dwujęzycznych planujemy utworzenie 1430 miejsc, w sportowych – 1500, a integracyjnych dla dzieci z orzeczeniami 225 – informuje Katarzyna Pieńkowska z biura prasowego ratusza.

Sprawdziany predyspozycji do nauki języków obcych w szkołach dwujęzycznych zostaną zorganizowane 13–18 maja, a testy sprawności fizycznej do klas sportowych pomiędzy 20 a 25 maja.

Po otrzymaniu wyników sprawdzianu na koniec szkoły podstawowej kandydaci będą mogli zmienić w systemie kolejność zaznaczonych szkół. Na to będą mieli czas od 21 do 26 czerwca. A do 3 lipca będą musieli zanieść do szkoły pierwszego wyboru świadectwo ukończenia podstawówki i wynik sprawdzianu końcowego. 9 lipca zostaną ogłoszone listy przyjętych.

Dlaczego miasto zdecydowało się na wprowadzenie elektronicznego systemu rekrutacji? – Kandydaci mogą poznać pełną ofertę gimnazjów, a po dokonaniu wyboru nie muszą biegać z dokumentami pomiędzy szkołami. Ponadto kandydaci, którzy starają się o przyjęcie do kilku szkół, nie blokują sobie wzajemnie miejsca – wyjaśniają urzędnicy.

Dla osób, które mają problemy z logowaniem, została uruchomiona infolinia pod numerem telefonu 22 44 33 550.

Nowy sposób naboru do szkół obejmie wszystkich 114 publicznych gimnazjów, miasto ma w nich 12,7 tys. miejsc dla uczniów.

Właśnie ruszyła rekrutacja. Kandydaci do gimnazjów mają zapisywać się wyłącznie za pośrednictwem sieci. Mogą to zrobić na stronie internetowej www.gimnazja.edukacja-warszawa.pl.

Pozostało 88% artykułu
Edukacja
MEN zmienia przepisy o frekwencji w szkole. Uczeń nie pojedzie na wakacje we wrześniu
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką
Edukacja
Rusza nowy podcast "Rz" poświęcony edukacji
Edukacja
Marcin Smolik odwołany ze stanowiska szefa CKE
Edukacja
Ćwiek-Świdecka: czy wyniki Szkoły w Chmurze na pewno są takie złe?
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Matriał Promocyjny
Ojcowie na urlopie to korzyści dla ich dzieci, rodzin, ale i firm
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska