Trafiły w ręce 44 wybitnych naukowców. Nagrodzeni studenci to konstruktorzy i wynalazcy, m.in. bezzałogowych samolotów, energooszczędnych silników, robotów, autorzy innowacyjnych programów informatycznych i koncepcji biznesowych. - Te nagrody są potwierdzeniem tego, że powoli umiemy korzystać z dobrej koniunktury związanej z przystąpieniem do UE , bo oznaczało to dodatkowe środki, które można było przeznaczyć na badania naukowe – stwierdził w trakcie ceremonii premier Donald Tusk.

W trakcie uroczystości zostały zaprezentowane innowacyjne konstrukcje autorstwa studentów biorących udział w konkursie: samolot bezzałogowy skonstruowany na Politechnice Wrocławskiej, pojazd Kropelka stworzony na Politechnice Warszawskiej, samolot bezzałogowy HF-1 Orzeł skonstruowany na Politechnice Śląskiej oraz łazik marsjański Hyperion zbudowany na Politechnice Białostockiej, który miał dziś swoją światową prapremierę. Za tydzień łazik pojedzie do USA. Weźmie tam udział w zawodach University Rover Challenge na pustyni w Utah.

– To Państwo tworzycie nową jakość polskiej nauki – powiedziała minister Barbara Kudrycka. „Generacja Przyszłości" to nowy program Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego adresowany do studiujących na naszych uczelniach młodych wynalazców, konstruktorów, programistów i innowatorów, którzy będą reprezentować Polskę na międzynarodowych zawodach i konkursach. Jego budżet to 7 mln złotych. Studenci mogą liczyć na wsparcie indywidualne w wysokości nawet 100 tys. zł lub zespołowe – do 500 tys. zł. Otrzymane pieniądze mogą przeznaczyć na pokrycie kosztów związanych z wyjazdami na międzynarodowe zawody, m.in. prowadzenie badań, zajęcia przygotowujące do zawodów, zakup aparatury naukowo-badawczej, materiałów i odczynników.