Co najmniej kilkudziesięciu znanych przedstawicieli tego środowiska podpisało się pod przygotowaną przez Związek Kompozytorów Polskich petycją do Ministerstwa Edukacji w tej sprawie. Wśród sygnatariuszy znajdują się m.in. Krzysztof Penderecki, Agnieszka Holland, Krzysztof Krauze czy Krzesimir Dębski, którzy podpowiadają, jak rozwiązać problem.
Ustawa przedszkolna, która weszła w życie 1 września tego roku, doprowadziła do tego, że ze zdecydowanej większości przedszkoli zniknęły dodatkowe zajęcia. To efekt tego, że MEN obniżyło opłaty, jakie przedszkola mogą pobierać od rodziców do maksymalnie 1 zł za godzinę opieki dodatkowej (5 godzin opieki dziecka w przedszkolu jest bezpłatne).
Resort edukacji interpretuje ten przepis ustawy w ten sposób, że rodzice nie mogą także płacić za ekstrazajęcia, które realizowane są w ramach opieki dodatkowej, np. nauki języka, gry na instrumentach czy lekcji tańca. Do tej pory rodzice mieli taką możliwość i za drobne opłaty przedszkola zatrudniały specjalistów, którzy realizowali oczekiwania rodziców oraz ich dzieci.
Skutki uboczne
Artyści zwracają uwagę na skutki uboczne, jakie przyniosła nowa ustawa.
– Jednym z nich jest likwidacja istniejącej dotychczas praktyki finansowania zajęć dodatkowych w przedszkolach przez rodziców, co zostało odebrane jako stworzenie bariery w podejmowaniu obywatelskich inicjatyw edukacyjnych. Jednocześnie doświadczenia wskazują, że publicznych środków na zajęcia wzbogacające programową ofertę przedszkoli jest w budżecie za mało, a zapewnienia, że poprowadzą je kompetentni nauczyciele wychowania przedszkolnego nie znajdują pokrycia w rzeczywistości – czytamy w petycji.