Nagrodę Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) otrzymały prof. Grażyna Ginalska i dr Anna Belcarz z Katedry i Zakładu Biochemii i Biotechnologii UM w Lublinie) oraz prof. Anna Ślósarczyk i mgr inż. Zofia Paszkiewicz z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH. Przyznano ją podczas zakończonych 62. Światowych Targów „Brussels Innova 2013" w Brukseli.
- Sztuczna kość to szeroko opisywany i wielokrotnie nagradzany wynalazek. Wynalazczynie stworzyły kompozyt może być wykorzystany jako wypełniacz ubytków kostnych w obrębie kości gąbczastych i kości twarzoczaszki – opowiada Bartosz Dembiński, rzecznik AGH. Dodaje, że wynalazek znajduje się obecnie na etapie badań przedklinicznych.
Część projektu realizowana przez AGH, pod kierownictwem prof. Anny Ślósarczyk, została już opatentowana w polskim Urzędzie Patentowym pod nazwą „Sposób wytwarzania wysokoporowatego, fosforanowo-wapniowego bioaktywnego tworzywa implantacyjnego".
- Obecnie trwają pracę nad rozszerzeniem tego patentu o kolejne kraje. Dzięki pracy naukowców z AGH i UM możliwe będzie m.in. przeprowadzanie bardziej efektywnych operacji rekonstrukcji kości, gdyż stworzony przez badaczki kompozyt w dużej mierze zachowuje się jak prawdziwa ludzka kość – tłumaczy Dembiński.
Podczas targów „Brussels Innova" baukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej zdobyli również kilka innych nagród. Złoty Medal oraz Medal Francuskiego Stowarzyszenia Wynalazców przypadł w udziale prof. Andrzejowi Dziechowi i dr. inż. Michałowi Gredze z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji za algorytm Instreet, który służy do określenia miejsca, gdzie zostało zrobione zdjęcie.- Urządzenie dokonuje automatycznej analizy elementów przedstawionych na fotografii – tłumaczy rzecznik AGH. Dodaje, że rozwiązanie porównuje wygląd detali architektury zawartej na zdjęciu ze swoją bazą danych i na tej podstawie sugeruje użytkownikowi, gdzie zostało zrobione dane zdjęcie.