Jak informuje Paweł Sawicki, rzecznik Muzeum Auschwitz placówka jest pionierem e-learningu w placówkach tego typu w Europie. W materiale przygotowanym dla szkół znalazły się podstawowe zagadnienia z historii obozu Auschwitz. Są tam ie tylko najważniejsze fakty i daty w formie historycznego wykładu, ale także wiele tekstowych, dźwiękowych oraz filmowych relacji byłych więźniów wzbogaconych o współczesne i historyczne fotografie.
— Forma lekcji internetowej pozwala nam także na tworzenie specjalnych multimedialnych map, schematów oraz ćwiczeń, przez co powstaje bardzo bogate i użyteczne narzędzie do samodzielnej edukacji, które można także wykorzystywać np. podczas przygotowań do wizyty w autentycznym Miejscu Pamięci — mówi Agnieszka Juskowiak-Sawicka, kierująca E-learningiem w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
Lekcja składa się z dwóch części. Pierwsza dotyczy Auschwitz jako obozu koncentracyjnego — jego założenia, rozbudowy i funkcjonowania, a także różnych grup więźniów.
- Wśród poruszanych tematów są m.in. wyżywienie i odzież, warunki mieszkaniowe, praca w obozie, kary, egzekucje, jak również pseudomedyczne eksperymenty – opowiada Agnieszka Juskowiak-Sawicka. Natomiast część druga dotyczy masowej zagłady Żydów w Auschwitz.
Podzielona jest ona na kilkanaście rozdziałów dotyczących nie tylko budowy i funkcjonowania komór gazowych i krematoriów, ale także więźniów Sonderkommando, maskowania zbrodni, kwestii bombardowania obozu oraz liczby ofiar — dodała.