Lekcja o Auschwitz. Po arabsku, hiszpańsku, persku i portugalsku

Dyrekcja muzeum w Oświęcimiu przygotowała lekcję internetową o byłym obozie zagłady. Ma ona przybliżać najważniejsze tematy z historii niemieckiego nazistowskiego obozu. Dostępna jest w czterech kolejnych językach: po arabsku, hiszpańsku, persku i portugalsku.

Publikacja: 20.01.2014 14:39

Jak informuje Paweł Sawicki, rzecznik Muzeum Auschwitz placówka jest pionierem e-learningu w placówkach tego typu w Europie.  W materiale przygotowanym dla szkół znalazły się podstawowe zagadnienia z historii obozu Auschwitz. Są tam ie tylko najważniejsze fakty i daty w formie historycznego wykładu, ale także wiele tekstowych, dźwiękowych oraz filmowych relacji byłych więźniów wzbogaconych o współczesne i historyczne fotografie.

— Forma lekcji internetowej pozwala nam także na tworzenie specjalnych multimedialnych map, schematów oraz ćwiczeń, przez co powstaje bardzo bogate i użyteczne narzędzie do samodzielnej edukacji, które można także wykorzystywać np. podczas przygotowań do wizyty w autentycznym Miejscu Pamięci — mówi Agnieszka Juskowiak-Sawicka, kierująca E-learningiem w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Lekcja składa się z dwóch części.  Pierwsza dotyczy Auschwitz jako obozu koncentracyjnego — jego założenia, rozbudowy i funkcjonowania, a także różnych grup więźniów.

- Wśród poruszanych tematów są m.in. wyżywienie i odzież, warunki mieszkaniowe, praca w obozie, kary, egzekucje, jak również pseudomedyczne eksperymenty – opowiada Agnieszka Juskowiak-Sawicka. Natomiast część druga dotyczy masowej zagłady Żydów w Auschwitz.

Podzielona jest ona na kilkanaście rozdziałów dotyczących nie tylko budowy i funkcjonowania komór gazowych i krematoriów, ale także więźniów Sonderkommando, maskowania zbrodni, kwestii bombardowania obozu oraz liczby ofiar — dodała.

Autorami lekcji są specjaliści z Centrum Badań Muzeum: dr Jacek Lachendro oraz dr Piotr Setkiewicz. — Staraliśmy się w przystępny sposób przedstawić skomplikowaną historię niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, który z biegiem czasu stał się ogromnym kompleksem obozów i ośrodkiem natychmiastowej zagłady Żydów w komorach gazowych — powiedział kierownik Centrum Badań dr Piotr Setkiewicz.

Na początku lekcja była udostępniona tylko w polskiej i angielskiej wersji językowej. Teraz powstały cztery kolejne po arabsku, hiszpańsku, persku i portugalsku. - Wybór kolejnych języków, na których przekładane są lekcje, związany jest m.in. z frekwencją, choć nie jest to najważniejsze brane pod uwagę kryterium – tłumaczą pracownicy muzeum.

Andrzej Kacorzyk, dyrektor Muzeum tłumaczy, że Hiszpanie to jedna z największych grup odwiedzających Miejsce Pamięci. W ubiegłym roku przyjechało ich ponad 52 tysiące. - Jednak hiszpańska i portugalska wersja lekcji to przede wszystkim próba dotarcia z wiedzą o Auschwitz do ludzi mieszkających w Ameryce Środkowej i Południowej, którzy z przyczyn obiektywnych mają trudności z przyjazdem do Polski —tłumaczy dyr. Kacorzyk.

Jego zdaniem tłumaczenie lekcji na arabski i perski ma  inny wymiar. Muzeum prawnie nie ma gości z krajów posługujących się językiem arabskim czy perskim. - Zdajemy sobie sprawę, że często to właśnie tam historia Holokaustu przedstawiana jest w bardzo zniekształcony sposób, albo wręcz poddawana jest ona w wątpliwość i wykorzystywana politycznie. Młodzi ludzie, którzy np. nie władają językiem angielskim, powinni moim zdaniem — a Internet doskonale się do tego nadaje — mieć możliwość zdobycia rzetelnej wiedzy i móc czytać o Auschwitz w swoich ojczystych językach — tłumaczy dyr. Kacorzyk.

Materiał Promocyjny
5 różnic między studiami dwustopniowymi a jednolitymi, o których warto wiedzieć
Edukacja
Minister edukacji Estonii: musimy uczyć odróżniania prawdy od dezinformacji
Edukacja
Quo vadis, Edukacjo?
Edukacja
Podcast „Szkoła na nowo”: Skibidi, sigma - czyli w jaki sposób młodzi tworzą swój język?
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Edukacja
MEN zmienia przepisy o frekwencji w szkole. Uczeń nie pojedzie na wakacje we wrześniu
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń