Zdolności i umiejętności matematyczne dają szansę na lepsze wynagrodzenie. Takie wnioski płyną z ogólnopolskiego badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych dla mFundacji (wspiera edukację matematyczną, współfinansuje m.in. ogólnopolską olimpiadę matematyczną dla gimnazjalistów), do którego dotarła „Rzeczpospolita".
Okazuje się, że pułap wynagrodzeń Polaków jest skorelowany z ich wiedzą matematyczną. Aż 54 proc. tych, którzy zarabiają powyżej 5 tys. netto, przyznało, że umiejętności w tej dziedzinie miały zdecydowany wpływ na ich życie zawodowe. Im niższe zarobki, tym bardziej maleje odsetek osób, które zgadzają się z tym twierdzeniem.
W grupie osób zarabiających od 3 tys. do 5 tys. zł było to ok. 50 proc., wśród tych, których pensja netto mieściła się w przedziale od 1 tys. do 2 tys. zł – 38 proc., a w grupie tych, którzy zarabiają jeszcze mniej – jedynie 29 proc.
Uczyć przyjaźniej
Z badania wynika też, że znajomość matematyki warunkuje nasz sukces zawodowy niezależnie od miejsca zamieszkania. Choć nieznacznie wyższe wymagania w tej kwestii stawia rynek pracy w dużych miastach i metropoliach, to także na wsi czy w małych miastach ponad 60 proc. respondentów wskazuje, że matematyka miała wpływ na ich życie zawodowe.
Prof. Andrzej Rabczenko, ekspert Pracodawców RP, wyjaśnia, że wiedza matematyczna nie sprowadza się jedynie do sprawnego liczenia.