Bronisław Komorowski będzie uczył studentów

Bronisław Komorowski na prywatnej warszawskiej uczelni będzie uczył o swej praktyce politycznej.

Aktualizacja: 01.10.2015 21:16 Publikacja: 01.10.2015 21:10

Bronisław Komorowski

Bronisław Komorowski

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

W Collegium Civitas powstało Centrum Praktyki Politycznej Bronisława Komorowskiego. Były prezydent jest jego dyrektorem. – Pomysł był wspólny – mówi „Rzeczpospolitej" rzecznik uczelni Daniel Stefański.

Centrum – jak chwali się uczelnia – ma być pierwszą tego typu inicjatywą w Polsce. Cel to upowszechnianie „wiedzy o mechanizmach działania demokracji wśród studentów i kadry naukowo-dydaktycznej".

W pierwszym semestrze zajęcia skierowane są głównie do studentów dziennikarstwa i nowych mediów. Prezydent będzie prowadził je regularnie. W planie mamy kilkadziesiąt godzin w roku akademickim – deklaruje Stefański. Pierwsze zajęcia odbędą się jeszcze w październiku, ale daty uczelnia nie zdradza, podobnie jak dokładnego programu.

– Bycie głową państwa to bezprecedensowe doświadczenie i biorąc to pod uwagę, lepszym wyjściem jest zostanie wykładowcą niż powrót do polityki w roli posła czy senatora – komentuje Rafał Chwedoruk, politolog z UW.

– W USA istnieje sieć bibliotek prezydenckich organizujących przestrzeń aktywności publicznej dla byłych prezydentów, a w Polsce ta tradycja się dopiero tworzy – dodaje poseł PO Michał Szczerba, któremu Komorowski udzielił wsparcia w kampanii parlamentarnej.

Zdaniem Elżbiety Jakubiak, byłej szefowej kancelarii Lecha Kaczyńskiego, Polska nie wypracowała metody wykorzystania byłych polityków. – A przecież ci ludzie mają olbrzymią wiedzę o państwie, niezależnie od tego, jak oceniamy ich działalność – mówi.

– Prezydent na prywatnej uczelni nie robi jednak dobrego wrażenia – zastrzega.

Wykładowcą Collegium Civitas jest także wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski (zajęcia prowadził, zanim zaczął pełnić funkcje państwowe). Czy warszawska szkoła nawiąże współpracę również z politykami niezwiązanymi z PO? – Collegium jest otwarte na innych. Jesteśmy uczelnią pluralistyczną – podkreśla rzecznik.

Edukacja
Minister edukacji Estonii: musimy uczyć odróżniania prawdy od dezinformacji
Edukacja
Quo vadis, Edukacjo?
Edukacja
Podcast „Szkoła na nowo”: Skibidi, sigma - czyli w jaki sposób młodzi tworzą swój język?
Edukacja
MEN zmienia przepisy o frekwencji w szkole. Uczeń nie pojedzie na wakacje we wrześniu
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Edukacja
Rusza nowy podcast "Rz" poświęcony edukacji
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego