„Lansowany obecnie inkluzywny model rodziny zakłada tworzenie dowolnych grup ludzi czasem o tej samej płci, którzy będą przywodzić dzieci na świat w oderwaniu od naturalnego związku mężczyzny i kobiety, najchętniej w laboratorium. Coraz bardziej wyrafinowane metody odrywania seksu od miłości i płodności prowadzą do traktowania sfery seksu jako rozrywki, a sfery płodności jako produkcji ludzi, można powiedzieć hodowli. Skłania to do postawienia zasadniczego pytania: kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci? Państwo, które bierze pod swoje skrzydła tego rodzaju »produkcję«”? – można przeczytać w podręczniku prof. Wojciecha Roszkowskiego, który został dopuszczony przez MEiN.

Fragment podręcznika został skrytykowany przez posłankę PiS Joannę Lichocką. - To rzeczywiście niedopuszczalne i uważam że powinien albo ten fragment zostać po prostu usunięty z tego podręcznika albo dalece mocno zmieniony, po to żeby nie było tam sformułowań, które mogą uderzać w godność dzieci poczętych w wyniku in vitro i ich rodziców - powiedziała.

Czytaj więcej

Joanna Lichocka: Fragment o in vitro z podręcznika do HiT musi zostać usunięty

- Czarnek wymyślił taki podręcznik, który ma uczyć nasze dzieci historii i teraźniejszości. Tam jest wiele różnych bardzo dziwnych, czasami strasznych tez. Ja dzisiaj odkryłem taki maluteńki rozdział o dzieciach in vitro. W tym podręczniku Czarnek i jego współpracownicy zamieścili takie słowa, że dzieci z in vitro, to jest hodowla ludzi. Kto będzie kochał takie dzieci? - mówił natomiast Donald Tusk.

Szef resortu edukacji zapowiedział, że pozwie Donalda Tuska za jego słowa. Według Przemysław Czarnka lider PO mówił nieprawdę.

Czytaj więcej

Czarnek pozwie Tuska za słowa o podręczniku i in vitro

Jak informuje Onet.pl, wydawnictwo Biały Kruk, które przygotowało podręcznik, w najnowszym wydaniu usunie lub znacząco zmieni kontrowersyjne treści dotyczące in vitro.

Informator portalu przekazał, że wydawnictwo nie zgadza się z interpretacją tego fragmentu, ale dokona zmian ze względu na dobro dzieci poczętych tą metodą.