Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 16.12.2024 08:10 Publikacja: 10.08.2022 07:10
Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Do Rządowego Centrum Legislacji trafiło właśnie aż dziewięć projektów rozporządzeń do nowej ustawy o wychowaniu i resocjalizacji nieletnich. Jednym z jej skutków ma być tworzenie, na bazie części z dotychczasowych poprawczaków, okręgowych ośrodków wychowawczych. Mają w nich się znaleźć nastolatki, które skończyły 13 lat i mają na swoim koncie przestępstwo, przestępstwo skarbowe albo np. notorycznie uciekają z młodzieżowych ośrodków wychowawczych. MS planuje: ile ich powstanie, jakimi prawami będą się rządziły i kto konkretnie będzie do nich trafiał. Wniosek o skierowanie nieletniego do takiego ośrodka wraz z orzeczeniem o zastosowaniu środka wychowawczego i opinią o nieletnim sędzia przesyła niezwłocznie do MS. Przekazane dokumenty pozwolą uzyskać informacje o nieletnim w celu wyznaczenia ośrodka, w którym proces readaptacji nieletniego będzie mógł być prowadzony w jak najpełniejszym zakresie. Chodzi z jednej strony o odciążenie młodzieżowych ośrodków wychowawczych, w których sytuacja jest bardzo trudna. Trafiają tu młodzi ludzie z różnymi problemami. Z drugiej strony chodzi właśnie o poprawczaki. Ich obłożenie się zmniejsza, a nie ma powodu, by stały puste.
Dla jurorów tegorocznego plebiscytu „Młodzieżowe Słowo Roku” najciekawszym słowem było „czemó”. Znaczenie jest standardowe, ale nikt nie wie, dlaczego na końcu wyrazu jest „ó”. A może to po prostu „o” z akcentem?
Już nie wystarczy 50 proc. obecności na zajęciach, by być klasyfikowanym. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowuje nowe przepisy dotyczące frekwencji w szkole. „Rzeczpospolita” dowiaduje się z kręgów bliskich resortu Barbary Nowackiej, że zmiana może być rewolucyjna.
W redakcji "Rzeczpospolitej" rozumiemy, że edukacja jest ważna. Bo to od niej zależy przyszłość i dobrobyt naszego kraju. Dlatego rozpoczynamy debatę o tym, w jaki sposób i w jakim kierunku powinny iść zmiany w szkole.
Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka odwołała Marcina Smolika ze stanowiska dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Resort poinformował o tym w swoich mediach społecznościowych.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Szkołę w Chmurze często kończą uczniowie, którzy w tradycyjnym systemie nie mieliby żadnych szans. Egzaminy może zdali słabo, ale przynajmniej ukończyli szkołę.
5 maja 2025 roku odbędzie się pisemny egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Do egzaminu na poziomie rozszerzonym z tego przedmiotu maturzyści przystąpią 21 maja. Oto obowiązkowa lista lektur na poziomie podstawowym i rozszerzonym na maturze 2025.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie uwzględnił skargi Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu na decyzję o zwrocie dofinansowania na utworzenie kierunku "Informatyka medialna".
Boże Narodzenie 2024 coraz bliżej. W związku z tym uczniowie i nauczyciele z niecierpliwością czekają na dni wolne od szkoły. Sprawdzamy, kiedy zacznie się przerwa świąteczna i jak długo potrwa.
Coraz bliżej rewolucji w szkołach. Kończą się właśnie prace nad profilem absolwenta, które są pierwszym krokiem do reformy edukacji planowanej na 2026 r. Dodatkowo MEN zastanawia się, czy nie zmienić sposobu oceniania w szkole.
Rzecznik dyscyplinarny przy ministrze nauki wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie dyscyplinarnej dr. Michała Sopińskiego, rektora-komendanta Akademii Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie - poinformowało w czwartek Ministerstwo Sprawiedliwości.
- Część Episkopatu idzie na polityczne zwarcie. Bardzo mocno zaostrzony ton zbiega się z kampanią. Część po prostu zapisała Kościół do PiS-u - uważa Barbara Nowacka, minister edukacji narodowej. Odpowiedziała w ten sposób na oświadczenie w sprawie lekcji religii w szkołach. Jak dodała, „nie wszyscy patrzą na to ze spokojem”.
Nadchodzący 2025 rok nie oszczędzi portfeli pracodawców i przedsiębiorców. Będą też musieli się zmierzyć z nowymi obowiązkami. Wzrośnie pensja minimalna i składki na ZUS, szykują się też kontrole umów B2B. Na obniżce składki zdrowotnej zyska niewielu.
W nowym roku, poza różnego rodzaju podwyżkami, firmy muszą się liczyć ze zmianami związanymi z koniecznością przeliczania stażu pracy, udzielania nowych urlopów czy wolną Wigilią. Przedsiębiorcy zapłacą wyższe składki ZUS. Tylko część skorzysta na zmianach w składce zdrowotnej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas