– Otrzymaliśmy bardzo dużo zapytań związanych z podjęciem studiów w SGH – wyjaśnia „Rzeczpospolitej” Magdalena Święcicka, rzeczniczka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. – Zazwyczaj są to studenci studiów licencjackich, którzy chcą kontynuować naukę na kierunkach: zarządzanie, finanse i rachunkowość czy globalny biznes. W tej chwili mamy 22 zgłoszenia.
Krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza otrzymała na razie kilkanaście zgłoszeń, m.in. na kierunki oferowane przez Wydział Wiertnictwa, Nafty i Gazu, część w ramach przeniesienia (znajomość polskiego na poziomie B2 i dokumenty potwierdzające zdobytą wiedzę), część chce skorzystać ze specjalnej oferty dydaktycznej AGH. Jest to pula przedmiotów prowadzonych po polsku, ukraińsku i angielsku w ramach programu „Solidarni z Ukrainą”. – W tym bloku będą oferowane również obowiązkowe lektoraty języka polskiego. Po tym semestrze student po przeprowadzeniu weryfikacji będzie się mógł starać o przeniesienie na konkretny kierunek studiów w AGH – tłumaczy nam Olga Kuśnieruk z Akademii.
Czytaj więcej
KE nie chce uruchamiać nowych funduszy, dopóki Polska nie policzy, ile może wydać na pomoc z unijnych środków, którymi już dysponuje.
Według rządowych danych w systemie POL-on od 25 lutego do 4 kwietnia zarejestrowano 373 studentów z obywatelstwem ukraińskim, z czego 148 osób wybrało stacjonarne studia w języku polskim. Medycynę na polskich uczelniach chce kontynuować 317 ukraińskich studentów – w tym tylko 141 osób po polsku. Możliwość kontynuowania nauki na polskich uczelniach dała rządowa specustawa.
Niektóre uczelnie – jak np. Politechnika Śląska – same organizują naukę polskiego. Chęć studiowania w Gliwicach zgłosiło aż 170 Ukraińców. Najwięcej od studentów kierunków pokrewnych z informatyką i automatyką, a także z architektury czy chemii. – Osoby zainteresowane kontynuowaniem studiów dostarczają do nas dokumentację ukończenia szkoły średniej, zdania matury, a także dokumentacje z ukraińskich uczelni, np. legitymację czy wyciągi ocen – wylicza Jadwiga Witek, rzeczniczka Politechniki. Rekrutacja dla nich rozpocznie się w drugiej połowie maja tego roku.