Postępowanie nostryfikacyjne dotyczyło uznania stopnia doktora habilitowanego pedagogiki z ukraińskiego Państwowego Instytutu Pedagogicznego za równoważny z analogicznym polskim dyplomem. Tematem rozprawy habilitacyjnej były koncepcje wychowania fizycznego w krajach UE. Zgodnie z Prawem o szkolnictwie wyższym i nauce, stopień naukowy uzyskany za granicą może być uznany za równoważny z odpowiednim polskim stopniem m.in. w drodze postępowania nostryfikacyjnego.
Nostryfikacja w Polsce dyplomu spoza UE jest jednak mimo zmian barierą nie do pokonania. Niejedna polska uczelnia głowi się, jak interpretować przepisy.
Powołując się na Prawo o szkolnictwie wyższym i rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego ws. nostryfikacji stopni naukowych nadanych za granicą, Rada Dyscypliny Pedagogika Uniwersytetu odmówiła wszczęcia postępowania nostryfikacyjnego. Uzasadniła to niemożnością sformułowania opinii o dorobku naukowym wnioskodawcy. Nie ma bowiem w gronie samodzielnych pracowników naukowych Instytutu Pedagogiki specjalistów od zaprezentowanej problematyki badawczej i nie ma kto obiektywnie ocenić dorobku naukowego wnioskodawcy i uznać go za odpowiadający wymaganiom z postępowania habilitacyjnego w Polsce. Wykracza to poza kompetencje Rady i jest formalną przeszkodą we wszczęciu nostryfikacji stopnia naukowego doktora habilitowanego.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, do którego wnioskodawca zaskarżył uchwałę, stwierdził jej nieważność. Uznał, że rada nie mogła odmówić wszczęcia postępowania nostryfikacyjnego. Nie przewidują tego przepisy ustawy o szkolnictwie wyższym ani rozporządzenia ministra. Nie ma też podstaw prawnych, aby uznawać, że brak na uczelni specjalistów w zakresie objętym rozprawą habilitacyjną uniemożliwia przeprowadzenie postępowania nostryfikacyjnego.
– Brak na wyższej uczelni specjalistów w dziedzinie tematyki rozprawy habilitacyjnej nie może być powodem odmowy przeprowadzenia postępowania nostryfikacyjnego – uzasadniał orzeczenie NSA sędzia sprawozdawca Jacek Hyla. – Ustawa uzależnia bowiem właściwość uczelni w sprawie nostryfikacji tytułu naukowego uzyskanego za granicą wyłącznie od kategorii naukowej wyższej uczelni posiadanej w dyscyplinie, której dotyczy wniosek o nostryfikację. Uniwersytet ma odpowiednią kategorię naukową w dziedzinie pedagogika.