Sąd: uczelnia nie może odmówić Ukraińcowi postępowania nostryfikacyjnego

Napływ do Polski uchodźców z Ukrainy może wymagać kompleksowego uregulowania kwestii uznawania zagranicznych dyplomów.

Publikacja: 30.03.2022 07:39

Sąd: uczelnia nie może odmówić Ukraińcowi postępowania nostryfikacyjnego

Foto: Adobe Stock

Postępowanie nostryfikacyjne dotyczyło uznania stopnia doktora habilitowanego pedagogiki z ukraińskiego Państwowego Instytutu Pedagogicznego za równoważny z analogicznym polskim dyplomem. Tematem rozprawy habilitacyjnej były koncepcje wychowania fizycznego w krajach UE. Zgodnie z Prawem o szkolnictwie wyższym i nauce, stopień naukowy uzyskany za granicą może być uznany za równoważny z odpowiednim polskim stopniem m.in. w drodze postępowania nostryfikacyjnego.

Nostryfikacja w Polsce dyplomu spoza UE jest jednak mimo zmian barierą nie do pokonania. Niejedna polska uczelnia głowi się, jak interpretować przepisy.

Powołując się na Prawo o szkolnictwie wyższym i rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego ws. nostryfikacji stopni naukowych nadanych za granicą, Rada Dyscypliny Pedagogika Uniwersytetu odmówiła wszczęcia postępowania nostryfikacyjnego. Uzasadniła to niemożnością sformułowania opinii o dorobku naukowym wnioskodawcy. Nie ma bowiem w gronie samodzielnych pracowników naukowych Instytutu Pedagogiki specjalistów od zaprezentowanej problematyki badawczej i nie ma kto obiektywnie ocenić dorobku naukowego wnioskodawcy i uznać go za odpowiadający wymaganiom z postępowania habilitacyjnego w Polsce. Wykracza to poza kompetencje Rady i jest formalną przeszkodą we wszczęciu nostryfikacji stopnia naukowego doktora habilitowanego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, do którego wnioskodawca zaskarżył uchwałę, stwierdził jej nieważność. Uznał, że rada nie mogła odmówić wszczęcia postępowania nostryfikacyjnego. Nie przewidują tego przepisy ustawy o szkolnictwie wyższym ani rozporządzenia ministra. Nie ma też podstaw prawnych, aby uznawać, że brak na uczelni specjalistów w zakresie objętym rozprawą habilitacyjną uniemożliwia przeprowadzenie postępowania nostryfikacyjnego.

– Brak na wyższej uczelni specjalistów w dziedzinie tematyki rozprawy habilitacyjnej nie może być powodem odmowy przeprowadzenia postępowania nostryfikacyjnego – uzasadniał orzeczenie NSA sędzia sprawozdawca Jacek Hyla. – Ustawa uzależnia bowiem właściwość uczelni w sprawie nostryfikacji tytułu naukowego uzyskanego za granicą wyłącznie od kategorii naukowej wyższej uczelni posiadanej w dyscyplinie, której dotyczy wniosek o nostryfikację. Uniwersytet ma odpowiednią kategorię naukową w dziedzinie pedagogika.

Wyrok jest nieprawomocny.

Sygnatura akt: III SA/Gd 673/21

Czytaj więcej

Студенти – інформація для студентів – продовження навчання
Edukacja
Nauczyciele dostaną podwyżki przed wyborami. Czy to celowe działanie MEN?
Materiał Promocyjny
5 różnic między studiami dwustopniowymi a jednolitymi, o których warto wiedzieć
Edukacja
Minister edukacji Estonii: musimy uczyć odróżniania prawdy od dezinformacji
Edukacja
Quo vadis, Edukacjo?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Edukacja
Podcast „Szkoła na nowo”: Skibidi, sigma - czyli w jaki sposób młodzi tworzą swój język?