Licealista wyjaśni, na czym polegała wizja budowy „trzeciej niepodległości" przedstawiona w 1991 r. przez św. Jana Pawła II. Scharakteryzuje także rządy postkomunistyczne w Polsce w latach 1993–1997 oraz 2001–2005. Przedstawi zaangażowanie Polski na rzecz osób prześladowanych na całym świecie z powodu swojego wyznania (w tym pomoc dla chrześcijan) oraz dla ofiar wojen domowych (Syria czy Afganistan).
To już pewne – od września w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych pojawi się nowy przedmiot: historia i teraźniejszość. Zastąpi wiedzę o społeczeństwie. Minister edukacji i nauki podpisał trzy rozporządzenia w tej sprawie – dwa o podstawach programowych oraz rozporządzenie o ramowych planach nauczania dla publicznych szkół. Wejdą w życie 14 dni po ich ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Czytaj więcej
Jeszcze w grudniu do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych trafi projekt podstawy...
Nowy przedmiot będzie wprowadzany sukcesywnie, tj. w roku szkolnym 2022/2023 w klasie I liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły I stopnia. W kolejnych latach zmiana obejmie następne klasy. Uczniowie, którzy rozpoczęli kształcenie w szkołach ponadpodstawowych przed rokiem szkolnym 2022/2023, nie będą objęci tą zmianą.
Jak informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, kwalifikacje do nauczania przedmiotu posiadają nauczyciele, którzy uczą obecnie historii oraz WOS. Od czerwca br. będą mogli zaś uczestniczyć w kursie doskonalącym, który pomoże im przygotować się do zajęć z historii i teraźniejszości od roku szkolnego 2022/2023.