Letnia Szkoła Wyszehradzka to doroczne spotkanie studentów, doktorantów i ekspertów z krajów Grupy Wyszehradzkiej i Europy Wschodniej organizowane przez Stowarzyszenie Willa Decjusza. Od 2002 roku młodzież z Czech, Słowacji, Polski, Węgier, Ukrainy,  ale także Armenii, Azerbejdżanu, Rosji, Rumunii, Białorusi, Litwy, Macedonii, Słowenii dyskutuje, rozwija zainteresowania i wiedzę. W czasie tej nietypowej szkoły odbywają się wykłady i debaty z udziałem znawców naszego regionu Europy.

W spotkaniach wezmą udział między innymi: Borys Tarasyuk - dyplomata zasłużony dla relacji polsko-ukraińskich, polityk, dwukrotny minister spraw zagranicznych Ukrainy; Magdaléna Vášáryová - była ambasadorka Czechosłowacji w Austrii i Słowacji w Polsce, dyplomata i aktorka odznaczona przez polskiego ministra kultury Medalem Gloria Artis; Beata Jaczewska – dyrektor wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego; Ludek Niedermayer – czeski ekonomista, poseł do Paramentu Europejskiego; Andrea Petö – profesor na Wydziale Gender Studies w Central European University w Budapeszcie, zajmuje się pamięcią II wojny światowej w kontekście gender i politycznymi ekstremizmami oraz Jan Piekło – dyrektor Fundacji PAUCI.

W czasie spotkania odbędzie się prezentacja oskarowego filmu węgierskiego "Syn Szawła" i dyskusja z twórcami oraz Koncert Jubileuszowy.

15. Letnia Szkoła Wyszehradzka rozpocznie się konferencją prasową 4 lipca 2016 r.

Część wydarzeń jest otwarta dla publiczności.