Arcybiskup Skworc udzielił dyspensy z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Nauczyciele i osoby obchodzące Dzień Edukacji Narodowej na terenie archidiecezji katowickiej mogą dziś spożywać mięso.

Aktualizacja: 14.10.2016 13:44 Publikacja: 14.10.2016 13:19

Arcybiskup Wiktor Skworc

Arcybiskup Wiktor Skworc

Foto: Fotorzepa, Wlademar Kompała

Piątek jest w tradycji katolickiej dniem bezmięsnym.

14 października w Polsce jest obchodzony Dzień Edukacji Narodowej, popularnie nazywany Dniem Nauczyciela. Jest to także święto psychologów i pedagogów szkolnych oraz bibliotekarzy. Tradycyjnie uczniowie dziękują nauczycielom za ich trud włożony w edukację. Oprócz życzeń i kwiatów, przygotowywane są występy artystyczne, a niektóre szkoły organizują uroczystości ślubowania klas pierwszych.

Z tej okazji arcybiskup Skworc postanowił udzielić dyspensy osobom biorącym udział w uroczystościach.

"Arcybiskup Wiktor Skworc, Metropolita katowicki, udziela uczestnikom uroczystości związanych z obchodami Dnia Edukacji Narodowej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek 14.10.2016 roku" - brzmi oświadczenie zamieszczone na stronie internetowej archidiecezji katowickiej.

W naszym Polsce jest około 670-ciu tysięcy nauczycieli, z czego ponad 80 procent stanowią kobiety. W tym roku szkolnym pedagodzy w sumie uczą ponad 4 miliony 620 tysięcy dzieci i młodzieży oraz ponad 380 tysięcy osób dorosłych.

Dzień Nauczyciela obchodzimy w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej. Utworzona 14 października 1773 rokuz inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce i pierwszą tego typu instytucją w Europie.

Święto pedagogów jest obchodzone w większości państw na świecie. W niektórych krajach ma charakter oficjalny, w innych zwyczajowy. Światowy Dzień Nauczyciela pod patronatem UNESCO przypada 5 października. Jest świętowany od 1994 roku.  

Edukacja
Nauczyciele dostaną podwyżki przed wyborami. Czy to celowe działanie MEN?
Materiał Promocyjny
5 różnic między studiami dwustopniowymi a jednolitymi, o których warto wiedzieć
Edukacja
Minister edukacji Estonii: musimy uczyć odróżniania prawdy od dezinformacji
Edukacja
Quo vadis, Edukacjo?
Edukacja
Podcast „Szkoła na nowo”: Skibidi, sigma - czyli w jaki sposób młodzi tworzą swój język?