Organizatorzy kampanii "Wolna Szkoła" przesłała do premiera apel:
"W przededniu głosowania nad zmianami w prawie oświatowym (tzw. Lex Czarnek) przedstawiciele i przedstawicielki organizacji nauczycielskich, związków zawodowych oświaty, korporacji samorządowych oraz organizacji społecznych, zwracają się do premiera Mateusza Morawieckiego z apelem o wycofanie się z procedowania tych zmian. Proponowane rozwiązania ustawowe zwiększają kompetencje kuratorów, odbierają autonomię uczniom, uczennicom, rodzicom i szkołom, a także ograniczają kompetencje samorządów lokalnych w zakresie sposobu pracy szkół oraz ich sieci.
Apel podpisało ponad 60 organizacji, 26 prezydentów miast, 9 wiceprezydentów, 26 burmistrzów i zastępców, 21 wójtów i zastępców. Apel wsparli też marszałkowie Sejmu Dzieci i Młodzieży i Parlamentu Młodych RP oraz radni i senatorowie.
Zrzeszone w kampanii “Wolna szkoła” organizacje apelują także o wycofanie się zmian w podstawie programowej, likwidujących w szkołach ponadpodstawowych “Wiedzę o społeczeństwie” i wprowadzających przedmiot „Historia i teraźniejszość” oraz o wycofanie się z wprowadzenia do prawa oświatowego sankcji karnych wobec dyrektorów placówek (tzw. Lex Wójcik).
Organizatorzy i organizatorki “Wolnej szkoły” w apelu podkreślają, że to rodzice powinni mieć możliwość decydowania o tym, jak realizowany jest w szkole program wychowawczo-profilaktyczny. Po zmianach w prawie oświatowym każdą ich inicjatywę, realizowaną we współpracy z organizacjami społecznymi będzie mógł zablokować kurator. Centralne władze oświatowe będą mogły wprowadzać dodatkowe zajęcia lub treści bez uzgodnień ze społecznością szkolną. Nawet jeśli ich treść nie będzie odpowiadała rodzicom i uczniom, nie będą mogli się sprzeciwić ani odmówić udziału w nich.