HiT to "flagowy" pomysł ministra edukacji - nowy przedmiot, historia i teraźniejszość ma być wykładany w szkołach ponadpodstawowych, ma zastąpić wspomniany WOS w zakresie podstawowym. Podstawa programowa przewiduje zakres właśnie wiedzy o społeczeństwie, ale także tzw. historii najnowszej, czyli czasów od 1945 do 2015 roku. Uprawnionym do jego nauczania mają być nauczyciele z kwalifikacją do nauczania zarówno historii jak i WOS-u.
Przedmiot ma zostać wprowadzony od roku szkolnego 2022/2023 w klasach pierwszych, w pozostałych rocznikach ma być wprowadzany stopniowo. Aż do zakończenia procesu wprowadzania zmian ucznniowie mają pozostać WOS-ie w dotychczasowym brzmieniu jak przedstawia to Ministerstwo. Według planu MEiN historia i teraźniejszość ma być prowadzona w wymiarze trzech godzin tygodniowo w liceach i technikach, czyli o godzinę więcej niż jak było to w przypadku poprzedniego przedmiotu.
Czytaj więcej
Jeszcze w grudniu do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych trafi projekt podstawy...
Twórcy argumentują projekt potrzebą wzmocnienia nauczania historii najnowszej i połączeniem jej z treściami z zakresu wiedzy o społeczeństwie z jednoczesnym zachowaniem "obowiązkowego, chronologicznego i pełnego kursu historii" dla wszystkich uczniów.
Rozporządzenia wprowadzają także nowości w samej podstawie programwej historii, nauczyciele będą bardziej skupiać się na latach 2004-2015, ale także zostaną im zaproponowane zmiany w wymaganiach dla poszczególnych epok. Proponowane zmiany miałyby obowiązaywać od 1 września 2022 roku w pierwszch klasach szkół ponadpodstawowych.