HiT Przemysława Czarnka trafił do konsultacji publicznych

Projekty rozporządzeń Ministerstwa Edukacji i Nauki dotyczące zmian w sposobie nauczania historii czy WOS-u trafiły do konsultacji publicznych oraz międzyresortowych uzgodnień. Akty zakładają wprowadzenie nowego przedmiotu HiT.

Publikacja: 20.12.2021 21:00

Przemysław Czarnek

Przemysław Czarnek

Foto: PAP/Rafał Guz

HiT to "flagowy" pomysł ministra edukacji - nowy przedmiot, historia i teraźniejszość ma być wykładany w szkołach ponadpodstawowych, ma zastąpić wspomniany WOS w zakresie podstawowym. Podstawa programowa przewiduje zakres właśnie wiedzy o społeczeństwie, ale także tzw. historii najnowszej, czyli czasów od 1945 do 2015 roku. Uprawnionym do jego nauczania mają być nauczyciele z kwalifikacją do nauczania zarówno historii jak i WOS-u.

Przedmiot ma zostać wprowadzony od roku szkolnego 2022/2023 w klasach pierwszych, w pozostałych rocznikach ma być wprowadzany stopniowo. Aż do zakończenia procesu wprowadzania zmian ucznniowie mają pozostać WOS-ie w dotychczasowym brzmieniu jak przedstawia to Ministerstwo. Według planu MEiN historia i teraźniejszość ma być prowadzona w wymiarze trzech godzin tygodniowo w liceach i technikach, czyli o godzinę więcej niż jak było to w przypadku poprzedniego przedmiotu. 

Czytaj więcej

Będzie nowy przedmiot w szkołach. Resort Czarnka przedstawił HiT

Twórcy argumentują projekt potrzebą wzmocnienia nauczania historii najnowszej i połączeniem jej z treściami z zakresu wiedzy o społeczeństwie z jednoczesnym zachowaniem "obowiązkowego, chronologicznego i pełnego kursu historii" dla wszystkich uczniów. 

Rozporządzenia wprowadzają także nowości w samej podstawie programwej historii, nauczyciele będą bardziej skupiać się na latach 2004-2015, ale także zostaną im zaproponowane zmiany w wymaganiach dla poszczególnych epok. Proponowane zmiany miałyby obowiązaywać od 1 września 2022 roku w pierwszch klasach szkół ponadpodstawowych. 

Projekty rozporządzeń skierowane zostały do konsultacji publicznych oraz uzgodnień międzyresortowych. Konsultacje potrwają do 17 stycznia 2022 roku. 

Edukacja
Nauczyciele dostaną podwyżki przed wyborami. Czy to celowe działanie MEN?
Materiał Promocyjny
5 różnic między studiami dwustopniowymi a jednolitymi, o których warto wiedzieć
Edukacja
Minister edukacji Estonii: musimy uczyć odróżniania prawdy od dezinformacji
Edukacja
Quo vadis, Edukacjo?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Edukacja
Podcast „Szkoła na nowo”: Skibidi, sigma - czyli w jaki sposób młodzi tworzą swój język?