Choć na projekcie zmian w prawie oświatowym partnerzy społeczni nie zostawili suchej nitki, rząd przyjął nowelizację.
Zgodnie z projektem nowelizacji kurator oświaty będzie miał decydujący głos przy wyborze dyrektorów szkół. W komisjach konkursowych nie zasiądzie już trzech, ale pięciu jego przedstawicieli. Samorząd nadal mają reprezentować trzy osoby.
Nowelizacja prawa oświatowego ograniczy kompetencje dyrektorów szkół. Przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia czy inne organizacje pozarządowe w ich placówce dyrektor będzie musiał uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty oraz przedstawić rodzicom lub pełnoletniemu uczniowi pełną informację o celach i treści programu zajęć. Udział w takich zajęciach stanie się możliwy po pisemnej zgodzie rodziców lub pełnoletniego ucznia.
Czytaj więcej
"Nie chcemy powrotu do szkoły strachu, kontroli i indoktrynacji" - piszą autorzy petycji z fundacji Rodzice Mają Głos. To kolejny krytyczny głos przeciw projektowi Lex Czarnek, który zwiększa nadzór kuratorów nad szkołami i ogranicza wpływ samorządów lokalnych oraz rodziców na pracę szkoły.
– Aby organizacja społeczna została wpuszczona do szkoły, będzie musiała przejść trudną procedurę administracyjną – ocenia dr Iga Kazimierczyk z Fundacji Przestrzeń dla Edukacji.