Maciej Banach w wieku lat niespełna 30 zrobił habilitację z nauk medycznych. Dziś ma niecałe 33 lata i kieruje Zakładem Nadciśnienia Tętniczego na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi:
– Nadciśnienie tętnicze może mieć nawet 70 proc. Polaków. To najpoważniejszy czynnik ryzyka zawałów, dlatego poświęciłem się leczeniu tej choroby – tłumaczy.
Inną młodą badaczkę Karolinę Kurtz z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie fascynuje fizyka budowli. – To dziedzina, która poszukuje odpowiedzi na pytania, jak mają być budowane obiekty, by było nam w nich ciepło – wyjaśnia.
Hannę Mamzer, socjolog z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, interesują przemiany współczesnej kultury na świecie. Swoje projekty badawcze prowadziła m.in. w Meksyku, Japonii, Stanach Zjednoczonych.
Z kolei neurobiolog Artur Czupryn, który wrócił ze stypendium w Harvard Medical School i jest związany z PAN, chce prowadzić w Polsce badania nad tym, jak poprzez przeszczepianie neuronów naprawiać mózg uszkodzony np. wskutek wypadku, udaru czy takich chorób jak alzheimer.