– Od 1 października 2011 r. na uczelniach będzie obowiązywało nowe prawo o szkolnictwie wyższym – zapowiedziała minister nauki prof. Barbara Kudrycka.
Wczoraj przedstawiła projekt nowelizacji zmian w ustawie – Prawo o szkolnictwie wyższym. – To efekt trwających od kwietnia 2008 r. konsultacji ze środowiskiem akademickim – podkreślała minister.
W maju projekt ma trafić do Sejmu. Nowelizacja dotyka każdego aspektu życia uczelni. Np. ważną zmianą dla studentów jest wprowadzenie odpłatności za drugi kierunek studiów. Zwolnionych z niej będzie 10 proc. najlepszych studentów. Zasady odpłatności określą uczelnie.
Z kolei każdy nauczyciel akademicki będzie musiał uzyskać zgodę rektora na drugie dodatkowe zatrudnienie poza uczelnią. Obecnie informuje o tym rektora, a zgoda wymagana jest przy trzecim z kolei miejscu pracy. Projekt wprowadza też zakaz podległości służbowej wśród najbliższej rodziny.
W propozycji minister pozostały kontrowersyjne zapisy, o których pisała „Rz”. Mianowicie uczelnia publiczna nie będzie mogła bez zgody ministra zwiększyć liczby studentów stacjonarnych, jeśli chciałaby przyjąć ich więcej o ponad 2 proc. w stosunku do liczby studiujących w poprzednim roku akademickim.