Niestety wielu maturzystów nie może kontynuować nauki. Część musi zrezygnować z wymarzonej uczelni na rzecz tej, która jest położona najbliżej, co niewątpliwie zmniejsza koszty studiowania. Często wśród tych osób są wybitne jednostki, które gdyby studiowały na najlepszych uczelniach w kraju, mogłyby osiągać jeszcze więcej. Sytuacje kilkunastu z nich z pewnością poprawi program Indeks Start2Star, który jest realizowany przez Fundację im. Lesława A. Pagi od początku października do 30 maja 2008 roku. Wysokość przyznanego stypendium jest dopasowana do indywidualnych potrzeb studentów i wynosi średnio 1,3 tys. zł miesięcznie. Dzięki takiej instytucji wybitni maturzyści pochodzący z niezamożnych rodzin będą mogli ubiegać się o stypendium na okres trwania studiów. Programem Indeks Start2Star – jak podali organizatorzy – zainteresowała się liczna grupa osób.
Osoby, które już się zgłosiły, zainteresowane są studiowaniem na bardzo różnych kierunkach, m.in. na farmacji, ekonomii, informatyce czy administracji.
Wśród głównych przeszkód w realizacji swoich planów młodzi ludzie wymieniają przede wszystkim złą sytuację materialną. – Wielu zdolnych uczniów pochodzi z niezamożnych rodzin, tak jak ja, i ich rodzin nie stać na zapewnienie wszystkiego, czego potrzebujemy w swojej obecnej i przyszłej edukacji – mówi jeden z kandydatów. Z kolei osiemnastolatek z Łódzkiego przyznaje: – Nie pochodzę z rodziny, której status materialny stoi na wysokim poziomie. Zawsze muszę pamiętać o tym, że nie na wszystko mogę sobie pozwolić. I to chyba jest jeden z największych problemów młodzieży studiującej – brak funduszy na studia, bo mimo, że państwowe studia wyższe są nieodpłatne, to koszt życia w Warszawie czy Krakowie jest naprawdę wysoki. Nie wszystkich rodziców stać na to, żeby miesięcznie wydać ok. 1000 zł na stały pobyt ich dzieci na studiach w dużym mieście – dodaje.
Jednym z warunków uczestniczenia w programie Indeks Start2Star jest zobowiązanie się do pozostania w Polsce przez okres pięciu lat od ukończenia programu (wyjątkiem jest chęć kontynuowania nauki za granicą).Natomiast kilkanaście młodych, wybitnych talentów objęła opieką Fundacja Vide Supra. Fundacja jest organizacją pozarządową, powstała w 2006 r. z inicjatywy Krzysztofa Łokaja. Pierwsze stypendia, które zostały wypłacone w roku szkolnym 2007/2008, były skierowane do uczniów dwóch ostatnich klas szkół podstawowych, gimnazjalistów oraz młodzieży ponadgimnazjalnej w wieku 16 – 19 lat pochodzącej z niezamożnej rodzin.
Stypendia Vide Supra dla młodych talentów otrzymuje w sumie 14 osób. – Czujemy pewien niedosyt, bo tylko część osób ubiegających się o stypendium mogła otrzymać dofinansowanie – mówi prezes Fundacji Agnieszka Kaczurba. – Na konkurs stypendialny wpłynęło 170 wniosków od utalentowanych nastolatków. Komisja, przyznając dofinansowanie, brała pod uwagę dotychczasowe osiągnięcia kandydata, dochód na osobę w rodzinie i inne informacje o trudnej sytuacji życiowej kandydata, wyraźną zdolność w jakimś kierunku lub koncentrację na wybranej dziedzinie, a także rekomendację opiekunów lub trenerów.