– A po ukończeniu studium oraz zaliczeniu praktyk mogą się ubiegać o uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości oraz zarządzania nieruchomościami – tłumaczy. Zauważa, że po uzyskaniu uprawnień zawodowych absolwenci mogą rozpocząć działalność indywidualną lub pracować w firmach zarządzających nieruchomościami.
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu ma w swojej ofercie m.in. roczne studia pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, wycena nieruchomości oraz zarządzanie nieruchomościami i pośrednictwo w ich obrocie. W zależności od studiów czesne wynosi od 3 do 3,6 tys. zł za rok. – Studia podyplomowe pośrednictwo w obrocie nieruchomościami adresowane są do absolwentów wyższych uczelni. Zgodnie z prawem po ukończeniu rocznych studiów oraz zaliczeniu praktyki można się ubiegać o uprawnienia zawodowe w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami – opowiada Małgorzata Wanke-Jakubowska, rzecznik Uniwersytetu Przyrodniczego. Dodaje, że absolwenci studiów podyplomowych wycena nieruchomości po odbyciu praktyki mogą się ubiegać o uprawnienia zawodowe w zakresie rzeczoznawstwa majątkowego, a osoby, które ukończyły studia podyplomowe zarządzanie nieruchomościami i pośrednictwo w ich obrocie i również zaliczyły praktyki zawodowe, mogą walczyć o uprawnienia zawodowe dla pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządzaniu nieruchomościami.
[srodtytul]Dwie specjalności w rok[/srodtytul]
Również poznańska Akademia Ekonomiczna ma w swojej ofercie studia związane z zarządzaniem i pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Na Wydziale Zarządzania tej uczelni działa studium gospodarka nieruchomościami. W jego ramach można wybrać jedną z trzech specjalności: szacowanie nieruchomości, pośrednictwo w obrocie nieruchomościami oraz zarządzanie nieruchomościami. Czesne za rok (tyle trwają studia) wynosi 4,6 tys. zł. W pierwszym semestrze zajęcia są wspólne dla wszystkich specjalności, natomiast w drugim słuchacze uczestniczą w zajęciach zgodnie z wybraną specjalnością, a za dodatkową opłatą mogą wybrać więcej niż jedną.
Jak mówią przedstawiciele akademii, osoby zajmujące się gospodarką nieruchomościami mogą na tych studiach zdobyć aktualną wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat zasad racjonalnego działania różnych podmiotów w sferze nieruchomości. – Program studium spełnia wymagania ustalone przez Ministerstwo Infrastruktury, a po zakończeniu nauki i spełnieniu innych warunków wymienionych w ustawie o gospodarce nieruchomościami upoważnia m.in. do podjęcia starań o dopuszczenie do egzaminu państwowego dla osób ubiegających się o uprawnienia państwowe do szacowania nieruchomości, o licencje pośredników w obrocie nieruchomościami oraz licencje na wykonywanie funkcji zarządców nieruchomości – tłumaczą przedstawiciele uczelni.
Naukę na gospodarce nieruchomościami mogą podjąć osoby z wyższym wykształceniem, które zajmują się lub zamierzają zajmować szacowaniem nieruchomości, pośrednictwem w obrocie czy zarządzaniem nieruchomościami. Poza tym na tym kierunku mogą studiować pracownicy administracji samorządowej, banków itp. – Program studium jest stale uzupełniany. Uwzględnia potrzeby w zakresie kształtowania i poszerzania kwalifikacji zawodowych osób zajmujących się gospodarką nieruchomościami – zapewniają przedstawiciele uczelni.