System bezpłatnych miejsc (SBM) funkcjonuje w rzeszowskiej Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania. Dzięki temu kandydaci, którzy zaliczą test kompetencyjny z wiedzy ogólnej, mają szansę uczyć się za darmo przez cały okres studiów. Bezpłatne miejsca przygotowano na każdym kierunku stacjonarnych studiów licencjackich. By je zdobyć, trzeba było do końca lipca złożyć podanie na studia stacjonarne I stopnia. – Test sprawdzający wiedzę ogólną, inteligencję i logiczne myślenie kandydatów został przygotowany przez psychologów. Składa się z 61 pytań – informuje Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Studenci doceniają możliwość uczenia się za darmo. – Cieszę się, że na uczelni, którą wybrałem, jest możliwość studiowania za darmo już od I semestru. Wystarczy napisać test, który wcale nie jest bardzo trudny – mówi Dariusz Kula z Trzebowniska, przyszły student promocji zdrowia z fizjoterapią na kierunku zdrowie publiczne w WSIiZ.
Ci, którzy zaliczą test, mają zagwarantowane stypendium w wysokości nawet 100 proc. czesnego. Dodatkowo od nowego roku akademickiego 2010/2011 studenci WSIiZ będą mogli studiować za darmo przez cały okres nauki na kierunkach stacjonarnych: dziennikarstwo i komunikacja społeczna, ekonomia, pod warunkiem że utrzymają średnią ocen powyżej 3,5 i zdobędą 20 punktów za aktywność na uczelni. – Dzięki SBM od początku studiuję za darmo. Złożyłam podanie i zaliczyłam test. Zaoszczędzone pieniądze przeznaczyłam na bieżące wydatki, czynsz za mieszkanie, pomoce naukowe i dodatkowe kształcenie – mówi Berenika Haduch, studentka I roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej.
System darmowych miejsc został stworzony siedem lat temu. – Podczas ubiegłorocznej edycji aż 70 proc. osób zaliczyło test i rozpoczęło bezpłatne lub tylko częściowo płatne studia – opowiada Urszula Pasieczna. Uczelnia od lat bardzo promuje zdolnych i ambitnych studentów. – Od początku naszej działalności z własnych środków przyznawaliśmy stypendia naukowe studentom studiów stacjonarnych – dodaje.
Dzięki połączeniu własnego funduszu stypendialnego i środków z budżetu państwa WSIiZ przyznała w ostatnim semestrze prawie 4 tys. różnych stypendiów. Pieniądze dostawał co drugi student. WSIiZ oferuje też swoim studentom studia za darmo na kierunku zamawianym informatyka, gdyż uczelnia zwyciężyła w konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na kierunki zamawiane, oraz na współfinansowanej przez Unię Europejską anglojęzycznej specjalności Aviation Management (zarządzanie infrastrukturą lotniczą), którą WSIiZ wprowadziła jako jedyna w Polsce i jedna z czterech uczelni w Europie. Pomoc od uczelni dostają także studenci, którzy mają trudną sytuację finansową. Mogą ubiegać się o stypendia socjalne, mieszkaniowe, na wyżywienie. – Bierzemy pod uwagę dochody przypadające na członków rodziny. Student musi złożyć pisemny wniosek z prośbą o przyznanie stypendium i dołączyć dokumenty potwierdzające sytuację materialną i rodzinną – wyjaśnia Urszula Pasieczna. Niepełnosprawnym przysługuje dodatkowe stypendium.
[srodtytul]Konkurs świadectw[/srodtytul]