Leśnictwo to nauka, która ciągle się rozwija. By więc być na bieżąco z najnowszymi jej osiągnięciami, można samemu śledzić postępy i wdrażać je w życie lub wybrać się na studia podyplomowe z zakresu gospodarki, hodowli lub edukacji przyrodniczo-leśnej. Oferta tego typu specjalności na uczelniach jest z roku na rok coraz szersza i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród pracowników regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych, parków narodowych i krajobrazowych oraz samorządowców.
Wiedzę z tej dziedziny można od lat pogłębiać na poznańskim Uniwersytecie Przyrodniczym, a od tego roku również na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Każda z uczelni skupia się na innych aspektach tej nauki. Uniwersytet Przyrodniczy wziął sobie do serca los lasów od strony hodowli, dofinansowywania bezpieczeństwa pracy i edukacji ekologicznej, a Uniwersytet Rolniczy pogłębia zagadnienia ekologii i uprawy roślin niezbędnych do produkcji biopaliw.
[srodtytul]Leśnik poszukiwany [/srodtytul]
Od lat Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prowadzi nabór na studia podyplomowe w Studium Hodowli Lasu. – Studium adresowane jest przede wszystkim do pracowników Lasów Państwowych i parków narodowych oraz osób pracujących w administracji samorządowej, które zajmują się nadzorem nad lasami prywatnymi i komunalnymi – wyjaśnia inż. Elżbieta Borowiak z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, odpowiedzialna za kontakty z przyszłymi studentami. To Lasy Państwowe kierują zwykle swoich pracowników na studia, ale wśród słuchaczy znajdują się też osoby, które z własnych pieniędzy opłacają naukę. – Najczęściej to właściciele prywatnych lasów, którzy, by być dobrymi gospodarzami, muszą rozszerzyć wiedzę z zakresu leśnictwa – zauważa Elżbieta Borowiak. – Naszymi słuchaczami najczęściej są osoby, które mają wykształcenie leśne lub przyrodnicze na poziomie licencjackim lub magisterskim. Jeśli starczy miejsc, następni na liście są właściciele lasów prywatnych. W ich wypadku często się zdarza, że ukończyli studia z niepokrewnych dziedzin – wyjaśnia Elżbieta Borowiak.
Zajęcia odbywają się nie tylko w salach wykładowych, ale również w terenie, m.in. podczas wyjazdu do Czech i na Litwę. Studium trwa rok. Zajęcia realizowane są w trybie zaocznym w trakcie zjazdów piątkowo-niedzielnych raz w miesiącu, odbywają się w Poznaniu oraz w Leśnych Zakładach Doświadczalnych leżących poza miastem.