Portal przygotował warszawski oddział Biura Edukacji Publicznej IPN. – Nowa podstawa nauczania historii w szkołach sprawia, że większy nacisk zostanie położony na naukę dziejów najnowszych. Dlatego chcemy pomóc nauczycielom w dotarciu do ciekawych materiałów na ten temat i scenariuszy lekcji – mówi „Rz” pomysłodawczyni portalu Monika Koszyńska z warszawskiego IPN.
Można tam znaleźć dotyczące tego okresu dokumenty, m.in. listy i relacje świadków; poznać spis lektur związanych z historią najnowszą. Są też fotografie, filmy oraz nagrania audio i wideo. – Portal ma być też miejscem, gdzie nauczyciele będą mogli się dzielić ze sobą materiałami pomocnymi w nauczaniu historii, wymieniać doświadczenia i uwagi związane z pracą – zaznacza Koszyńska.
Z kolei uczniowie będą mogli obejrzeć m. in. wirtualne wykłady, które poprowadzą znani historycy, m.in. prof. Jerzy Eisler i prof. Antoni Dudek.
Opowiedzą np. o wprowadzeniu stanu wojennego, wydarzeniach Marca ’68, życiu codziennym Polaków w okresie PRL. Będą także mogli sprawdzić swoją wiedzę historyczną w quizach i testach.
– Edukacja jest bardzo ważnym elementem działań IPN. Czasem pozostaje ona w cieniu działalności badawczej, ale jest ona równie ważna – podkreśla prof. Eisler, który jest szefem warszawskiego oddziału Instytutu.