Dzienniczek dla nauczyciela

W marcu rozpocznie się pierwsze badanie czasu pracy pedagogów

Publikacja: 17.02.2011 02:40

Dzienniczek dla nauczyciela

Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman Piotr Wittman

– Niektórzy się burzą, że nauczyciele mają tyle wolnego. Kilka godzin w szkole, dwa miesiące wakacji, ferie i przerwę na święta – mówi Arkadiusz Kłosowski, anglista z I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy. – A ja bym chciał, jak większość tych, co zazdrości nauczycielom, po pracy nie robić już niczego, co jest z nią związane.

[wyimek][b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2011/02/17/ile-pracuje-nauczyciel/#respond]Skomentuj ten artykuł[/link][/b][/wyimek]

Anglista opowiada, że zwykle po powrocie ze szkoły je obiad, pije herbatę i zabiera się do przygotowywania testów dla klas maturalnych lub sprawdzania klasówek i wypracowań. – Patrzę na zegarek, a tu już ósma albo dziewiąta wieczorem – opowiada. – Obiecywałem sobie, że będę zapisywał, ile czasu zajmuje mi praca, ale w końcu nigdy tego nie podliczyłem.

Godziny poświęcone przez nauczycieli na obowiązki zawodowe chce policzyć Instytut Badań Edukacyjnych. Jak tłumaczy Michał Federowicz, dyrektor IBE: – Głównym celem badań jest obalenie stereotypu, że nauczyciel pracuje tylko 18 godzin i ma dwa miesiące wakacji, w czasie których nic nie robi. A taka obiegowa opinia o nauczycielach jest krzywdząca, bo wykonują znacznie więcej zadań, niż tylko prowadzenie lekcji. Na przykład kiedy nauczyciel jedzie z klasą na wycieczkę, to jest w pracy 24 godziny na dobę. Poza tym wykonuje pracę w różnych miejscach. Klasycznym przykładem jest sprawdzanie klasówek w domu.

[wyimek]Ankieter zapyta nauczycieli, co robili poprzedniego dnia. Tak powstanie opis tygodnia z ich życia zawodowego[/wyimek]

W marcu ma się więc rozpocząć badanie czasu i warunków pracy nauczycieli – pierwsze w Polsce. Składać się będzie z kilku etapów. W pierwszym ok. 200 wybranych losowo nauczycieli zostanie przepytanych, jakie czynności związane z pracą wykonują i ile im to zajmuje czasu (to badanie wykona firma SMG/KRC Poland Media Sp. z o.o). Na podstawie odpowiedzi sporządzona zostanie ankieta z pytaniami, które jesienią skierowane będą do ok. 8 tys. pedagogów. Badanie przewiduje też wypełnianie tzw. dzienniczka. Do losowo wybranych nauczycieli będą pukać ankieterzy i pytać, co robili poprzedniego dnia. Dzięki temu ma powstać opis całego tygodnia z życia zawodowego nauczyciela.

Podobne badania przeprowadzane są m.in. w Wielkiej Brytanii i Francji.

Sprawdzenia tego, ile pracuje polski nauczyciel, domagał się Związek Nauczycielstwa Polskiego. W MEN trwają bowiem prace nad zmianą przepisów Karty nauczyciela, która określa m.in., ile godzin z 40-godzinnego tygodnia pracy pedagodzy przeznaczają na lekcje przy tablicy (tzw. pensum 18 godz.), a ile na dodatkowe zajęcia z uczniem (2 godz.). Pojawił się pomysł, by samorządy mogły same określać pensum oraz wynagrodzenie nauczycieli w zależności od potrzeb szkoły. Jednak ZNP uważa, że dopóki nie ma informacji, ile czasu nauczyciel poświęca na swe obowiązki, nie można wprowadzać zmian.

– Nie chcemy, żeby ktoś manipulował czasem pracy nauczycieli. Liczymy, że badanie pokaże, jak wygląda wykorzystanie 40 godzin w ciągu tygodnia – stwierdza Jolanta Gałczyńska z ZNP.

Tadeusz Narkun ze Związku Powiatów Polskich przypuszcza, że może się okazać, iż niektórym zabraknie godzin do pełnego tygodnia pracy. – Jeśli zaczniemy dokładnie liczyć, to okaże się, że jedni pracują mniej, a inni więcej. Wtedy trzeba będzie coś z tym zrobić i zróżnicowanie pensum nie będzie złym pomysłem – uważa.

Wstępne wyniki badania mają być na znane początku wakacji. Pełny raport – w 2012 r.

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki

[mail=r.czeladko@rp.pl]r.czeladko@rp.pl[/mail][/i]

[ramka][b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2011/02/17/ile-pracuje-nauczyciel/#respond]Skomentuj ten artykuł[/link][/b][/ramka]

Edukacja
Minister edukacji Estonii: musimy uczyć odróżniania prawdy od dezinformacji
Edukacja
Quo vadis, Edukacjo?
Edukacja
Podcast „Szkoła na nowo”: Skibidi, sigma - czyli w jaki sposób młodzi tworzą swój język?
Edukacja
MEN zmienia przepisy o frekwencji w szkole. Uczeń nie pojedzie na wakacje we wrześniu
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Edukacja
Rusza nowy podcast "Rz" poświęcony edukacji
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego