Naukowa analiza Depeche Mode

Uniwersytet w Toruniu organizuje konferencję naukową poświęconą twórczości Depeche Mode

Publikacja: 18.02.2011 02:55

Naukowa analiza Depeche Mode

Foto: ROL

„Analiza fonostylistyczna »Walking in my Shoes« Depeche Mode”, „Językowa kreacja i interpretacja świata według polskich przekładów tekstów Depeche Mode”, „»Lufa boskiego pistoletu«. Interpretacja utworu „Barrel Of A Gun«, »Dekonstrukcja piosenek, rekonstrukcja konceptu« – to niektóre tematy wykładów na rozpoczynającym się dziś panelu naukowym „Depeche Mode – muzyka, zjawisko, recepcja”. Dwudniową konferencję organizuje Instytut Literatury Polskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

– Depeche Mode jest wyjątkowym zespołem, ciekawym pod względem kulturoznawczym – mówi dr Paweł Tański, organizator konferencji i miłośnik zespołu. – W latach 80. ich piosenki z ponadczasowym przesłaniem i nieszablonowymi melodiami trafiły w odpowiedni czas, były odskocznią dla młodych ludzi przytłoczonych komunistyczną szarzyzną i beznadzieją.

Depeche Mode powstał w Wielkiej Brytanii w 1980 r. i istnieje do dziś. Gra muzykę określaną jako synth rock, charakteryzującą się użyciem instrumentów elektronicznych, głównie syntezatorów. W Polsce fankluby DM istnieją w niemal wszystkich większych miastach.

– W ich muzyce jest coś niezwykłego, piosenki mają w sobie siłę, która sprawia, że fanem zostaje się na całe życie – opowiada Robert Serafiniak z łódzkiego fanklubu. – Znam wiele małżeństw, które poznały się w naszym fanklubie.

Zainteresowanie toruńską konferencją jest ogromne. – Z całej Polski będą zjeżdżać autokary pełne fanów – mówi Tański. – Nie spodziewaliśmy się takiej frekwencji i przewidzieliśmy tylko 100 miejsc siedzących.

Dla tych, którym nie uda się przyjechać do Torunia, przygotowane zostaną film i książka z materiałami z konferencji.

Pomysł zorganizowania panelu naukowego o Depeche Mode narodził się podczas ubiegłorocznej konferencji poświęconej kulturze rocka na Uniwersytecie Opolskim.

– Okazało się, że w Polsce jest zaskakująco wielu badaczy, którzy zajmują się różnymi aspektami rocka – mówi Tański. – W naszej konferencji wezmą udział naukowcy z wielu dziedzin nauk humanistycznych, od antropologów kultury przez socjologów po filologów i muzykologów.

To, że świat nauki coraz bardziej interesuje się światem

popkultury, nie dziwi profesorów Wojciecha Burszty, antropologa kultury z SWPS i PAN, oraz Wiesława Godzica, medioznawcy z UW. Obaj trzy lata temu współorganizowali konferencję kulturoznawczą pod hasłem „Moda na obciach – co Polacy robią z kulturą popularną”.

– Dorasta pokolenie naukowców, którzy w popkulturze się wychowali i dla których zajmowanie się taką tematyką jest czymś naturalnym – tłumaczy prof. Burszta. Podkreśla, że to fundamentalna zmiana w podejściu do nauki: – Dziś naukowcy nie zajmują się już wyłącznie Beethovenem, ale przyznają się także do swoich miłości popkulturowych, jak choćby Depeche Mode.

Prof. Godzic: – Nowe pokolenie naukowców, wychowanych na Internecie, dostrzega nowe problemy, które wymagają zbadania za pomocą naukowych narzędzi. Jednak medioznawca dostrzega także niebezpieczeństwo – że naukowiec, który sam żyje popkulturą i jednocześnie ją bada, traci potrzebny nauce dystans.

W środowisku naukowym pojawiają się takie głosy krytykujące badanie kultury popularnej. – Niektórzy czasem utyskują, że to głupoty, że wymysł nastolatków, ale tego trendu nie da się już zatrzymać. I dobrze. Humanistyka nareszcie wyszła z wieży z kości słoniowej do ludzi – podsumowuje Godzic.

[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autorów [mail=a.tycner@rp.pl]a.tycner@rp.pl[/mail], [mail=k.baranowska@rp.pl]k.baranowska@rp.pl[/mail][/i]

Edukacja
Nauczyciele dostaną podwyżki przed wyborami. Czy to celowe działanie MEN?
Materiał Promocyjny
5 różnic między studiami dwustopniowymi a jednolitymi, o których warto wiedzieć
Edukacja
Minister edukacji Estonii: musimy uczyć odróżniania prawdy od dezinformacji
Edukacja
Quo vadis, Edukacjo?
Edukacja
Podcast „Szkoła na nowo”: Skibidi, sigma - czyli w jaki sposób młodzi tworzą swój język?