„Analiza fonostylistyczna »Walking in my Shoes« Depeche Mode”, „Językowa kreacja i interpretacja świata według polskich przekładów tekstów Depeche Mode”, „»Lufa boskiego pistoletu«. Interpretacja utworu „Barrel Of A Gun«, »Dekonstrukcja piosenek, rekonstrukcja konceptu« – to niektóre tematy wykładów na rozpoczynającym się dziś panelu naukowym „Depeche Mode – muzyka, zjawisko, recepcja”. Dwudniową konferencję organizuje Instytut Literatury Polskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
– Depeche Mode jest wyjątkowym zespołem, ciekawym pod względem kulturoznawczym – mówi dr Paweł Tański, organizator konferencji i miłośnik zespołu. – W latach 80. ich piosenki z ponadczasowym przesłaniem i nieszablonowymi melodiami trafiły w odpowiedni czas, były odskocznią dla młodych ludzi przytłoczonych komunistyczną szarzyzną i beznadzieją.
Depeche Mode powstał w Wielkiej Brytanii w 1980 r. i istnieje do dziś. Gra muzykę określaną jako synth rock, charakteryzującą się użyciem instrumentów elektronicznych, głównie syntezatorów. W Polsce fankluby DM istnieją w niemal wszystkich większych miastach.
– W ich muzyce jest coś niezwykłego, piosenki mają w sobie siłę, która sprawia, że fanem zostaje się na całe życie – opowiada Robert Serafiniak z łódzkiego fanklubu. – Znam wiele małżeństw, które poznały się w naszym fanklubie.
Zainteresowanie toruńską konferencją jest ogromne. – Z całej Polski będą zjeżdżać autokary pełne fanów – mówi Tański. – Nie spodziewaliśmy się takiej frekwencji i przewidzieliśmy tylko 100 miejsc siedzących.