Jest dużym centrum kształcenia podyplomowego z rozwiniętymi studiami specjalistycznymi w kilkudziesięciu dziedzinach, studiami menedżerskimi MBA i Executive MBA oraz studiami doktoranckimi prowadzonymi zarówno po polsku, jak i po angielsku.
Studiuje w niej ponad 8 tys. osób. Uczelnia przyciąga studentów z całego świata, którzy chcą studiować w Europie, w dobrej szkole biznesu. W ALK cudzoziemcy i studenci z Polski uczą się nie tylko biznesu, ale też tolerancji dla różnych kultur, religii i zwyczajów.
– Tolerancja dla innych, poszanowanie praw jednostki i wrażliwość społeczna – tego staramy się tutaj uczyć w ramach zajęć z etyki – mówi profesor Wojciech Gasparski, którego Centrum Etyki Biznesu w Akademii Leona Koźmińskiego zostało wybrane do organizacji najważniejszego światowego kongresu etyki biznesu w 2012 roku.
Pół roku w innym kraju
Uczelnia poza typowymi kierunkami menedżerskimi, takimi jak zarządzanie i finanse, proponuje również prawo, socjologię, psychologię w biznesie i zagadnienia prawa międzynarodowego. Oprócz czysto teoretycznych wykładów jest dużo praktyki. Część zajęć prowadzą osoby aktywne zarówno naukowo, jak i biznesowo, na przykład profesor Krzysztof Kalicki, prezes Deutsche Banku. O wykłady zabiegają tu praktycy – prezesi firm, ministrowie, sędziowie, urzędnicy unijni. Studenci chętnie biorą udział w spotkaniach i seminariach naukowych. Pracują w kołach naukowych. Dzięki intensywnej wymianie w ramach programu Erasmus, a także umowom bilateralnym z ponad 130 uczelniami na całym świecie praktycznie każdy student ALK ma okazję spędzić przynajmniej pół roku, studiując w innym kraju, nie tylko w Europie, ale też na przykład w Chinach.
Poszukiwani przez firmy
Absolwenci są cenionymi specjalistami na rynku pracy. – Jak ktoś podaje w życiorysie, że ukończył Koźmińskiego, to dla mnie wyraźny sygnał, że może być naprawdę dobry – przyznaje dr Roman Wojtala, prezes Astromana. – Przez lata prowadzenia firmy headhunterskiej nigdy się na nich nie zawiodłem – podkreśla prezes. Nie jest zaskoczony, że właśnie ze względu na karierę absolwentów Akademia Leona Koźmińskiego w 2010 r. została oceniona przez „FT" jako najlepsza na świecie.