Pieniądze mają pomóc laureatom w rozwoju ich karier naukowych w Polsce przez zapewnienie dogodnych warunków prowadzenia badań.
Stypendia w programie „Start" przyznawane są przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej od 1993 r. – To wyróżnienie dla młodych naukowców, którzy dopiero zaczynają karierę, lecz mogą się już wykazać znaczącymi osiągnięciami naukowymi – mówi Magdalena Kołomańska, główny specjalista ds. informacji i promocji z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Dla młodych uczonych to prestiżowa nagroda, ale także bardzo atrakcyjna forma wsparcia – laureaci mogą przeznaczyć stypendium na dowolny cel. W tegorocznym konkursie uczestniczyli zarówno kandydaci ubiegający się o stypendium po raz pierwszy, jak i laureaci z roku ubiegłego chcący przedłużyć stypendium na drugi rok. – Najwięcej kandydatów, którzy osiągnęli sukces w tym konkursie, pochodzi z Warszawy, Krakowa, Poznania i Wrocławia – mówi specjalistka. Wywodzą się z największych polskich uczelni: Uniwersytetu Warszawskiego (24 osoby), Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego (15 osób), Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (osiem osób) i z Politechniki Wrocławskiej (pięć osób).
Głównym kryterium oceny młodych naukowców jest udokumentowany publikacjami dorobek naukowy. Najwyżej oceniani są ci, którzy mogą się wykazać pracami aplikacyjnymi i twórczymi formułującymi hipotezę badawczą oraz rozwijającymi teorie lub odwołującymi się do nich. Pod uwagę brany jest także zasięg publikacji i ranga czasopism (cenione są publikacje w pismach międzynarodowych i branżowych). Recenzenci uwzględniają również plany badawcze, znaczenie badań dla postępu nauki w danej dziedzinie, stopień zaawansowania badań oraz odpowiednie przygotowanie warsztatowe kandydata, jego inwencję twórczą i samodzielność. Każdy wniosek opiniowany jest przez co najmniej trzech recenzentów.