School of Form to nowatorski projekt kierunku studiów z dziedziny wzornictwa, prowadzony w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Program czteroletnich studiów licencjackich uwzględnia potrzeby i wymagania współczesnej gospodarki wobec przyszłych projektantów wzornictwa. – Z jednej strony unikatowe specjalizacje: industrial design, domestic design, communication design i fashion design, z drugiej – filozofia czasu, formy i przestrzeni, antropologia koloru, materiału, obrzędów i rytuałów, socjologia trendów oraz psychologia zachowań konsumentów. Będą także zajęcia z marketingu, ekonomii, rozwoju i wdrożeń nowych produktów. Połączenie wiedzy z zakresu wzornictwa przemysłowego i nauk humanistycznych to idea programu nauczania – mówi Bogna Błatkowska, specjalista ds. promocji projektu z poznańskiego wydziału SWPS. O poziom merytoryczny dba Lidewij Edelkoort, światowej rangi autorytet w dziedzinie przepowiadania trendów, uznana przez magazyn „Time" za jedną z 25 najbardziej wpływowych osób w świecie mody. Zajęcia będą prowadzić uznani projektanci, graficy, designerzy, scenarzyści, w tym Oskar Zięta, Paweł Grobelny, Agnieszka Jacobson-Cielecka oraz Bartosz Mucha.

Nieodłącznym elementem tego typu studiów są praktyki. Między II a IV rokiem studiów studenci przez kilka tygodni będą się przyuczać do zawodu. Odbędą także kilkumiesięczne staże w agencjach reklamowych, pracowniach projektowych oraz firmach zajmujących się dekoracją i wyposażeniem wnętrz. Będą mieli dostęp do warsztatów związanych z różnymi technologiami stosowanymi w projektowaniu, w tym warsztatu ślusarskiego, stolarskiego, krawieckiego i ceramicznego oraz pracowni projektowania i studia fotograficznego. Na pierwszy rok studiów zostanie przyjętych 125 młodych twórców, którzy wykażą się kreatywnością podczas dwuetapowego procesu rekrutacji. Zainteresowani mają czas do 6 lipca, aby wypełnić formularz rekrutacyjny i złożyć portfolio wraz z kompletem dokumentów – zachęca Natalia Osica, rzeczniczka SWPS. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Studenci wyłonieni w tegorocznym procesie rekrutacji za rok studiów w School of Form zapłacą 2900 zł. Cena obowiązuje przez cały tok ich trwania.

Według raportu Instytutu Wzornictwa Przemysłowego z września 2009 r. każdego roku w Polsce edukację w zakresie designu kończy ok. 300 absolwentów z tytułem licencjata oraz ok. 140 z tytułem magistra. – Raport wskazuje na nikłą współpracę pomiędzy projektantami i przedsiębiorstwami oraz niewystarczający poziom nauczania na istniejących wydziałach wzornictwa, a co za tym idzie, niski odsetek studentów tego kierunku, którzy podejmują pracę w swoim zawodzie – mówi Natalia Osica.

School of Form ma być odpowiedzią na braki obserwowane na polskim rynku usług edukacyjnych w zakresie wzornictwa przemysłowego. Absolwenci znajdą pracę m.in. w agencjach reklamowych, pracowniach projektowych oraz firmach zajmujących się dekoracją i wyposażeniem wnętrz.