Dzięki temu co roku powstają tylko takie, na które jest zapotrzebowanie i po których łatwiej będzie znaleźć pracę.
Poznański Uniwersytet im. Adama Mickiewicza postanowił na przykład kształcić pracowników dla wojska i instytucji zajmujących się zarządzaniem kryzysowym. Kandydatów na Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa ma przyciągnąć kierunek bezpieczeństwo narodowe. To studia stacjonarne i niestacjonarne I stopnia. Oprócz tego w ofercie są nowe specjalizacje, m.in. biofizyka nanobiomedyczna na kierunku biofizyka, po której absolwenci będą przygotowani do pracy w instytucjach naukowo-badawczych i edukacyjnych, ośrodkach badawczo-rozwojowych, laboratoriach diagnostycznych i medycznych, w przemyśle nowoczesnych technologii wykorzystującym materiały nowej generacji, takich jak: nanomateriały, biomateriały, materiały fotoniczne, zaawansowane materiały dla współczesnej elektroniki i optoelektroniki. – Studenci będą mieli zajęcia praktyczne w pracowniach Centrum NanoBioMedycznego w Poznaniu – mówi Agnieszka Kurka z biura prasowego UAM. Na filologii powstaje z kolei czteroletnia specjalność filologia portugalska, dzięki której studenci będą mogli poznać literaturę i kulturę portugalską. Będą się uczyć portugalskiego i francuskiego. Będą mogli również uczęszczać na zajęcia z drugiego języka iberyjskiego, np. hiszpańskiego lub katalońskiego jako przedmiotu fakultatywnego. Program studiów przewiduje także zapoznanie się z historią literatury i kultury Brazylii.
Z dnia na dzień rośnie liczba zarejestrowanych kandydatów w elektronicznym systemie rekrutacji Politechniki Wrocławskiej. Według stanu na dziś jest ich już ponad 3,5 tys. Studiować można na 12 wydziałach oraz w Studium Kształcenia Podstawowego i czterech zamiejscowych ośrodkach dydaktycznych (Wałbrzych, Jelenia Góra, Legnica, Bielawa). Zainteresowani mają do wyboru niemal 60 kierunków i ponad 130 specjalności. W ramach tegorocznego naboru znajdują się także dwa zupełnie nowe kierunki. Są to inżynieria systemów na Wydziale Informatyki i Zarządzania oraz geodezja i kartografia na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii. Rekrutacja trwa do 3 lipca, do godz. 13. Pięć dni później zostanie ogłoszona lista przyjętych. – Politechnika Wrocławska według rankingu „Rz" i „Perspektyw" jest najlepszą uczelnią na Dolnym Śląsku. Co więcej, plasujemy się na drugim miejscu w Polsce w kategorii uczelni technicznych oraz piątym w zestawieniu ogólnym wszystkich uczelni akademickich w kraju. Po raz kolejny okazaliśmy się najlepsi pod względem liczby zgłoszonych patentów, co pozwoliło na zajęcie drugiej lokaty w ogólnopolskiej kategorii innowacyjność. To samo miejsce przypadło nam również w kategorii kierunki techniczne i informatyka – zachwala Andrzej Charytoniuk, rzecznik uczelni. Od nowego roku akademickiego wrocławski wydział Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej uruchamia kierunek dofinansowywany ze środków Unii Europejskiej – grafikę oraz psychologię dla magistrów. Na obu kierunkach przygotowano 100 miejsc.
15 tys. miejsc czeka na szczecińskich uczelniach. Na gospodarkę przestrzenną i bezpieczeństwo wewnętrzne zaprasza Uniwersytet Szczeciński. Ten drugi kierunek prowadzony na Wydziale Humanistycznym przygotowuje do pracy w służbach zajmujących się porządkiem publicznym, w administracji państwowej i samorządowej, ale także w Straży Pożarnej, w Służbie Celnej, Inspekcji Transportu Drogowego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, w Biurze Ochrony Rządu czy w Straży Miejskiej. Również dwa przyszłościowe kierunki: informatykę i logistykę przygotowała szczecińska Akademia Morska. Informatyka uzyskała wsparcie funduszy strukturalnych UE, dzięki temu 32 studentów studiów niestacjonarnych będzie mogło studiować bezpłatnie.