Książki dla najmłodszych - wybrane pozycje wydane przez Zieloną Sowę

Publikacja: 29.08.2011 11:59

„Chłopczyk ukarany"

„Chłopczyk ukarany"

Foto: Archiwum

Książki dla najmłodszych poniżej sześciu lat

„Chłopczyk ukarany"

Stanisława Jachowicza to książka z nowej serii kolekcji klasyki polskiej literatury dziecięcej. Wybór wierszy uzupełniają barwne ilustracje Marcina Piwowarskiego. Spodoba się maluchom i wzruszy rodziców, przypominając im ich własne dzieciństwo i lektury.

„O smokach, rycerzach i przedziwnych zwierzach"

Marzeny Kwietniewskiej-Talarczyk to opowieść o rycerzach bogatych i biednych, małych i ogromnych, odważnych i tchórzliwych. Każdy z nich marzy o tym, by dokonać bohaterskiego czynu, zdobywając to, czego najbardziej pragnie. Jeden – bogactwa, drugi – ręki pięknej królewny, jeszcze inny – sławy. Czy w bajkowym, pełnym smoków świecie ich marzenia się spełnią?

„Chłopiec z Wadowic. Biografia błogosławionego Jana Pawła II dla dzieci"

Małgorzaty Skowrońskiej i ks. Roberta Nęcka to obowiązkowa pozycja dla wszystkich dzieci, które chciałyby poznać historię papieża Polaka. Książka zawiera najważniejsze fakty z życia Jana Pawła II, opisane przystępnym językiem, bogate nie tylko w anegdoty i zabawne historie, ale też w ciekawostki i fakty historyczne pozwalające zrozumieć wielkiego Polaka. Postać wyłaniająca się z tej opowieści to święty, który nie stoi na piedestale, ale jest „taki jak my", przez co jego przykład przemawia tym wyraźniej do dziecięcego odbiorcy i skłania do naśladowania.

Książki dla dzieci od sześciu do dziesięciu lat

„Mikołaj Kopernik. Chłopak, który sięgnął do gwiazd"

to pierwsza książka o Mikołaju Koperniku dla dzieci, która w zabawny, lekki sposób opowiada o życiu, dokonaniach i czasach jednego z najwybitniejszych Polaków. Dzięki niej można nie tylko poznać życiorys i dzieło Kopernika, ale także dowiedzieć się, jak się ubierał, co jadł, jak mieszkał, z kim walczył, dokąd podróżował. Mnóstwo pięknych, poglądowych ilustracji i zdjęć pozwoli poczuć klimat czasów, w których żył. Fantastyczna propozycja dla młodych ciekawskich. Autorem książki jest Marcin Przewoźniak, popularny autor dziecięcy, twórca takich bestsellerów, jak „Wielka encyklopedia krasnoludków", „Mali piraci" czy „Poradnik młodego skauta", wyróżnionego w 2009 r. w konkursie „Nagroda Donga" organizowanym przez polską sekcję IBBY. Jego książki cechują lekki styl i ogromna dawka dobrego humoru.

„Krakowska przygoda Matyldy Niespodziewanej i Honoriusza Podwawelskiego"

Beaty Kołodziej to propozycja dla młodych czytelników od ośmiu do 13 lat. Jej bohaterka Matylda, która przyjeżdża z Warszawy do Krakowa na spotkanie z wujem, znanym archeologiem, gubi się. W poszukiwaniu wuja pomaga jej nowo poznany nastolatek Honoriusz. Po wielu perypetiach rozgrywających się w scenerii zabytkowego Krakowa odnajdują wuja dziewczynki na Rynku Głównym, gdzie trwają właśnie prace archeologiczne. Ale to wcale nie koniec przygód. Matylda, Honoriusz i wuj archeolog odkrywają razem tajemniczy tunel...

Z sercem pełnym tęsknoty, przebrany za mnicha, Ricky Rat dociera do domu. Jego kamuflaż na niewiele się zdaje, gdyż w domu rodzinnym czekają już na niego podstępni wrogowie. Wtrącają Ricky'ego do więzienia, w którego lochach czai się żarłoczny potwór. Reszta pirackiej załogi również zostaje wtrącona do więzienia. Kiedy się wydaje, że nie ma już ratunku i pożre ich potwór, do akcji wkracza Kapitan Fox. Jednak to nie koniec kłopotów, Admirał Sybilla Snake depcze im po piętach. Rozgrywa się ostateczna bitwa, a Sybilla Snake w końcu wyjawia, dlaczego tak zaciekle ściga Kapitana Foksa. „Podziemny potwór" (Marco Innocenti Simone Frasca) to saga o piratach, stoczonych przez nich bojach, lojalności i o prawdziwej przyjaźni.

Książki dla dzieci starszych i młodzieży

Jacek ma 15 lat, mieszka w Gdańsku i dałby wiele, żeby być zwykłym gimnazjalistą. Wcale nie chce zostać czarodziejem, jednak jako siostrzeniec jednego z największych magów musi wprawiać się w tym fachu. Chłopak ma ogromną moc, która początkowo objawia się wywoływaniem burz czy nieprzewidzianych eksplozji, a z czasem wciąga go w wir dramatycznych wydarzeń. Jacek będzie musiał stanąć do walki m.in. z mrokami. O jego przygodach można przeczytać w książce Doroty Wieczorek „Dotyk mroku".

„Ucho od śledzia"

jest powiedzeniem używanym chętnie i często przez czternastoletniego Michała Kowalskiego, który mieszka w powojennej, zniszczonej kamienicy z wieloma innymi lokatorami. W zrujnowanej Warszawie nie ocalało zbyt wiele domów, a brak przestrzeni życiowej prowadzi do wielu konfliktów. Michał przyjaźni się z Witkiem i Agnieszką. Troje nierozłącznych przyjaciół wkracza w dorosłość, przeżywając nowe doświadczenia i uczucia. Zmagając się z trudnościami, zaczynają jeszcze bardziej doceniać więź, jaka ich łączy. O ich przygodach opowiada Hanna Ożogowska w książce „Ucho od śledzia".

Thomas Mayne Reid w „Dolinie bez wyjścia" opowiada o losach dwóch angielskich podróżników, Karola i jego młodszego brata Gustawa, którzy wyruszają do Indii w poszukiwaniu osobliwych roślin ozdobnych. W wyprawie towarzyszy im pies Neron. W Kalkucie dołącza do nich hinduski przewodnik Ossaro. W Himalajach mężczyźni schodzą w polodowcową dolinę i zostają w niej uwięzieni w wyniku osunięcia się głazów. Podejmują wiele prób wydostania się z pułapki, konstruując balon, wypuszczając latawce, używając wykonanych przez siebie drabin.

Edukacja
Nauczyciele dostaną podwyżki przed wyborami. Czy to celowe działanie MEN?
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Materiał Promocyjny
5 różnic między studiami dwustopniowymi a jednolitymi, o których warto wiedzieć
Edukacja
Minister edukacji Estonii: musimy uczyć odróżniania prawdy od dezinformacji
Edukacja
Quo vadis, Edukacjo?
Edukacja
Podcast „Szkoła na nowo”: Skibidi, sigma - czyli w jaki sposób młodzi tworzą swój język?