Dworczyk: Większych podwyżek dla nauczycieli teraz nie będzie

- Dzisiaj we wszystkich 16 województwach rozpoczną się egzaminy - zapewnił w RMF FM szef KPRM Michał Dworczyk.

Aktualizacja: 10.04.2019 09:38 Publikacja: 10.04.2019 08:48

Dworczyk: Większych podwyżek dla nauczycieli teraz nie będzie

Foto: tv.rp.pl

arb

10 kwietnia to trzeci dzień strajku nauczycieli, w którym - zdaniem ZNP - bierze udział ok. 75 proc. szkół w Polsce i 600 tys. nauczycieli. To jednocześnie pierwszy dzień egzaminu zdawanego przez uczniów kończących gimnazjum.

Szef KPRM Michał Dworczyk w RMF FM zapewnił, że egzamin jest niezagrożony, "chyba że wydarzą się jakieś ekstraordynaryjne sytuacje".

- Trzeba podziękować ponad 5 tysiącom osób, nauczycielom, którzy zgłosili się, żeby zasiadać w komisjach nadzorujących. Wielką pracę wykonali  wojewodowie, kuratorzy oświaty i udało się skompletować komisje, dzięki czemu dziś mogą odbyć się egzaminy - mówił Dworczyk.

Szef KPRM poinformował, że przed północą skończył rozmowy z wojewodami i "jego wiedza na tę godzinę, na północ, jest taka, że cała sytuacja jest pod kontrolą".

Dworczyk zapewnił jednocześnie, że rząd chce rozmawiać ze strajkującymi nauczycielami. - Natomiast chcemy rozmawiać nad rzeczywistą zmianą. Chcemy, żeby oświata w Polsce była jak najlepsza. Chcemy, żeby nauczyciele zarabiali jak najlepiej - mówił. Dodał jednak, że podwyżki dla nauczycieli wymagają "zmiany systemu".

Szef KPRM podkreślił przy tym, że "w tym momencie podwyżek większych (dla nauczycieli) nie będzie, bo środki w budżecie na to nie pozwalają". Ale dodał, że aktualna jest propozycja rządu, by wprowadzić zmiany w systemie edukacji, po których nauczyciel dyplomowany w 2023 roku zarabiałby 8100 zł brutto. - Pan premier wczoraj zaproponował przyspieszenie, żeby to był początek roku 2022 - zaznaczył.

Edukacja
Nauczyciele dostaną podwyżki przed wyborami. Czy to celowe działanie MEN?
Materiał Promocyjny
5 różnic między studiami dwustopniowymi a jednolitymi, o których warto wiedzieć
Edukacja
Minister edukacji Estonii: musimy uczyć odróżniania prawdy od dezinformacji
Edukacja
Quo vadis, Edukacjo?
Edukacja
Podcast „Szkoła na nowo”: Skibidi, sigma - czyli w jaki sposób młodzi tworzą swój język?