– W tegorocznej ofercie mamy 20 nowych kierunków studiów – mówi Tomasz Boruszczak, rzecznik Uniwersytetu Łódzkiego. Na liście nowości są m.in. chemia kosmetyczna, geomonitoring, okcydentalistyka, genetyka. – Zwiększając ofertę, staramy się przyciagnąć kandydatów – przyznaje Boruszczak.
Nowości wprowadza Uniwersytet Szczeciński. Mediacja międzykulturowa prowadzona będzie jako studia stacjonarne pierwszego stopnia (licencjackie). Studenci będą poznawali wiedzę m.in. z zakresu nauk o społeczeństwie, komunikacji międzykulturowej, technik dialogu międzykulturowego, medioznawstwa, psychologii społecznej, a także projektowania i realizacji badań społecznych oraz programów komputerowej analizy danych.
– Absolwenci tego kierunku będą mieć wiedzę, która pozwoli im na diagnozę stanu określonej zbiorowości oraz występujących w niej zagrożeń, zwłaszcza w takich obszarach jak: wielokulturowość, zróżnicowanie etniczne i religijne oraz migracje – mówi Julia Poświatowska, rzeczniczka rektora Uniwersytetu Szczecińskiego. Jej zdaniem kierunek ten będzie kształcił specjalistów, którzy dobrze będą się odnajdywać w międzynarodowych zespołach pracowniczych, przeciwdziałać pojawiającym się konfliktom społecznym.
Pracownicy uczelni zachęcają też do podjęcia studiów na mikrobiologii i oceanografii. Na tym drugim kierunku duży nacisk kładzie się na kształcenie praktyczne. Studenci mają zajęcia m.in. w Stacji Brzegowej Wydziału w Międzyzdrojach, na kutrze badawczym SNB-US1 i statku szkolnym „Nawigator XXI„ ależącym do Akademii Morskiej w Szczecinie.
Katarzyna Opalińska z Akademii Morskiej zachęca z kolei do podjęcia studiów na kierunku logistyka. Absolwent tego kierunku zdobędzie kwalifikacje logistyka międzynarodowego lub spedytora i będzie mógł znaleźć pracę w portach morskich i w żegludze śródlądowej.