Do przedszkola w soboty

Mali warszawiacy, dla których nie ma w tygodniu miejsca w przedszkolu, jako pierwsi w Polsce będą się w nim uczyli w... soboty. - To wyrzucanie pieniędzy w błoto - komentuje ekspertka

Publikacja: 25.09.2012 21:35

Do przedszkola w soboty

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Na taki pomysł wpadli urzędnicy z warszawskiej dzielnicy Ursynów, gdzie brakuje miejsc dla dzieci w przedszkolach publicznych. Od października zajęcia dla maluchów będą organizowane w soboty. - To nasz autorski projekt - mówi Witold Kołodziejski, wiceburmistrz Ursynowa. - Skierowany jest do dzieci w wieku od trzech do czterech lat, które nie dostały się do przedszkola publicznego. Maluchy spędzą w wybranych placówkach sześć godzin.

- Znajdą się pod opieką logopedy, psychologa. Zorganizujemy dla nich lekcje języka angielskiego, rytmiki, koncerty, wycieczki. Będą mogły realizować program przygotowania do edukacji przedszkolnej - dodaje wiceburmistrz. Za zajęcia rodzice nie zapłacą, bo samorząd sięgnął po środki unijne. Cały projekt będzie kosztował 364 tys. zł.

W całej Warszawie brakuje 3,5 tys. miejsc dla przedszkolaków. Do placówek chodzi obecnie 39,5 tys. Z prognoz demograficznych wynika, że do 2018 r. liczba dzieci w wieku przedszkolnym będzie rosła i do tego czasu powinno być ponad 55 tys. miejsc w stołecznych placówkach.

Eksperci zajmujący się opieką nad dziećmi nie słyszeli o podobnych weekendowych zajęciach dla maluchów. Częściej gminy wykorzystują środki unijne na tworzenie nowych miejsc dla przedszkolaków.

Na przykład niepubliczne przedszkole ABC w Łodzi prowadzi rekrutację dla 20 dzieci, które nie dostały się do żadnego przedszkola. Dzięki środkom unijnym maluchy będą uczyły się za darmo.

- Sobotnie zajęcia mogą pomóc dzieciom w rozwoju społecznym, intelektualnym i emocjonalnym - uważa Teresa Ogrodzińska, prezes zarządu Fundacji Komeńskiego.

- Na pewno nie są to zmarnowane pieniądze, pozwolą dzieciom przezwyciężyć stres związany z faktem, że jako pięciolatki pójdą do przedszkola - dodaje Teresa Ogrodzińska.

Sceptycznie o weekendowych zajęciach wypowiada się Karolina Elbanowska z fundacji Rzecznik Praw Rodziców.

- Lepiej, gdyby rodzice mieli możliwość zostawienia dziecka w przedszkolu w inne dni tygodnia. Choćby na trzy-cztery godziny w czwartek lub piątek. Wtedy matka mogłaby coś załatwić w urzędzie, pójść do lekarza - uważa Karolina Elbanowska.

Witold Kołodziejski odpowiada: - Nasze przedszkola w pozostałe dni są przepełnione.

Zdaniem Karoliny Elbanowskiej w sobotę dzieci powinny przebywać z rodziną. - Wtedy można pójść z dzieckiem do dziadków, kina czy zoo. Odnoszę wrażenie, że jest to trochę wyrzucanie pieniędzy w błoto - lepiej, gdyby zostało utworzone nowe przedszkole w tej dzielnicy - dodaje Karolina Elbanowska.

Z danych MEN wynika, że w miastach do przedszkoli uczęszcza 86,3 proc. dzieci w wieku od trzech do pięciu lat, a na wsiach 52,1 proc.

Edukacja
Nauczyciele dostaną podwyżki przed wyborami. Czy to celowe działanie MEN?
Materiał Promocyjny
5 różnic między studiami dwustopniowymi a jednolitymi, o których warto wiedzieć
Edukacja
Minister edukacji Estonii: musimy uczyć odróżniania prawdy od dezinformacji
Edukacja
Quo vadis, Edukacjo?
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Edukacja
Podcast „Szkoła na nowo”: Skibidi, sigma - czyli w jaki sposób młodzi tworzą swój język?
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń